Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Štartuje projekt Zelená domácnostiam. SIEA zverejnila zoznamy aj výzvu

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila zoznam vyhovujúcich kotlov, tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov a slnečných kolektorov na ktoré sa bude dať získať dotácia v národnom projekte Zelená domácnostiam, ktorý sa práve rozbieha. Minulý týždeň SIEA zverejnila výzvu na predloženie projektu, v ktorom je jediným žiadateľom aj prijímateľom.

Štartuje projekt Zelená domácnostiam. SIEA zverejnila zoznamy aj výzvu

Photodune

Formou poukážok chce štát až do výšky polovice nákladov podporiť päť druhov malých zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch. Ide o zariadenia pokrývajúce spotrebu energie v jednej domácnosti. Fotovoltické panely a veterné turbíny s výkonom do 10 kW, slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá.

Po spustení projektu dostanú domácnosti a bytové domy na základe žiadosti do mesiaca mailom poukážky a v priebehu ďalších 30 dní si ich môžu uplatniť u dodávateľa registrovaného v SIEA. Zazmluvnené firmy musia agentúru do šiestich mesiacov požiadať o ich preplatenie.

Pri slnečných kolektoroch, tepelných čerpadlách a kotloch na biomasu je podpora podmienená tým, že ich inštaláciou nesmie dôjsť k odpojeniu domácnosti od systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT) alebo k výraznému zhoršeniu jeho parametrov.

O registráciu zariadenia môžu požiadať všetci, ktorí predložia doklady o inštalovanom výkone zariadenia vydané akreditovanou skúšobňou a vyhlásenie o zhode. SIEA pritom nepožaduje originály, iba kópie týchto dokumentov. Priebežný zoznam zaregistrovaných zariadení už zverejnila.

Národný projekt Zelená domácnostiam je momentálne stále v prípravnej fáze a domácnosti ešte o podporu žiadať nemôžu.

Na stránke www.zelenadomacnostiam.sk je zatiaľ zverejnených 235 registrovaných zariadení, ku ktorým už bola predložená kompletná dokumentácia, spĺňajú teda požadované technické požiadavky. Väčšinu z nich tvoria tepelné čerpadlá a slnečné kolektory, menšiu časť tvoria fotovoltické panely a kotly na biomasu.

Minulý týždeň SIEA zverejnila tiež výzvu na predloženie projektu, v ktorej vyzýva samu seba na predloženie národného projektu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Doterajšie obdobie bolo obdobím analýz, teraz sa treba presunúť do realizačnej fázy. Nechceme, aby nové technológie vytlačili obnovu, tvrdí O. Tupý z ČEZ Distribuce.

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Zelená domácnostiam II tento týždeň pokračovala kolom zameraným na slnečné kolektory. Domácnosti z mimobratislavských regiónov si rozdelili 800 tisíc eur.

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Pri spúšťaní tretieho bloku Mochoviec do prevádzky Slovenské elektrárne predpokladajú obštrukcie.