VSE
VSE
Belimo 2

Štartuje projekt Zelená domácnostiam. SIEA zverejnila zoznamy aj výzvu

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila zoznam vyhovujúcich kotlov, tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov a slnečných kolektorov na ktoré sa bude dať získať dotácia v národnom projekte Zelená domácnostiam, ktorý sa práve rozbieha. Minulý týždeň SIEA zverejnila výzvu na predloženie projektu, v ktorom je jediným žiadateľom aj prijímateľom.

Štartuje projekt Zelená domácnostiam. SIEA zverejnila zoznamy aj výzvu

Photodune

Formou poukážok chce štát až do výšky polovice nákladov podporiť päť druhov malých zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch. Ide o zariadenia pokrývajúce spotrebu energie v jednej domácnosti. Fotovoltické panely a veterné turbíny s výkonom do 10 kW, slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá.

Po spustení projektu dostanú domácnosti a bytové domy na základe žiadosti do mesiaca mailom poukážky a v priebehu ďalších 30 dní si ich môžu uplatniť u dodávateľa registrovaného v SIEA. Zazmluvnené firmy musia agentúru do šiestich mesiacov požiadať o ich preplatenie.

Pri slnečných kolektoroch, tepelných čerpadlách a kotloch na biomasu je podpora podmienená tým, že ich inštaláciou nesmie dôjsť k odpojeniu domácnosti od systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT) alebo k výraznému zhoršeniu jeho parametrov.

O registráciu zariadenia môžu požiadať všetci, ktorí predložia doklady o inštalovanom výkone zariadenia vydané akreditovanou skúšobňou a vyhlásenie o zhode. SIEA pritom nepožaduje originály, iba kópie týchto dokumentov. Priebežný zoznam zaregistrovaných zariadení už zverejnila.

Národný projekt Zelená domácnostiam je momentálne stále v prípravnej fáze a domácnosti ešte o podporu žiadať nemôžu.

Na stránke www.zelenadomacnostiam.sk je zatiaľ zverejnených 235 registrovaných zariadení, ku ktorým už bola predložená kompletná dokumentácia, spĺňajú teda požadované technické požiadavky. Väčšinu z nich tvoria tepelné čerpadlá a slnečné kolektory, menšiu časť tvoria fotovoltické panely a kotly na biomasu.

Minulý týždeň SIEA zverejnila tiež výzvu na predloženie projektu, v ktorej vyzýva samu seba na predloženie národného projektu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.