Obnoviteľné zdroje energie pokrývajú už 30 % koncovej spotreby elektriny v EÚ. Slovensko za priemerom Únie zaostáva.
Obnoviteľné zdroje energie (OZE) sú v Európe na vzostupe. Podľa údajov, ktoré Eurostat minulý piatok publikoval Eurostat v tlačovej správe, OZE v roku 2016 pokrývali už 30 % koncovej spotreby elektriny v Európskej únii.
„Najdôležitejším zdrojom je vodná energia, hneď za ňou veterná energia, potom solárna energia. Ďalšími obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré slúžia na produkciu elektriny, sú drevo, bioplyn, obnoviteľný odpad a geotermálna energia,“ uviedol Eurostat.
Ako však vyplýva z detailnejšieho pohľadu na zverejnené údaje, dominantné postavenie v mixe OZE majú vodné a veterné elektrárne. Z vody a vetra pochádzajú viac ako dve tretiny všetkej zelenej energie v Európe.
Z OZE vyrábame najviac elektriny vo V4
Podiel OZE sa však od krajiny ku krajine výrazne líši. V niektorých krajinách sa už dnes vyrába z obnoviteľných zdrojov väčšina energie – v Lotyšsku, Dánsku a Portugalsku mierne vyše 50 %, vo Švédsku 65 %, v Rakúsku dokonca 73 %.
„Na druhej strane sú štyri krajiny, kde menej ako 10 % spotrebovanej elektriny v roku 2016 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov: Malta (6 %), Luxembursko a Maďarsko (po 7 %) a Cyprus (9 %),“ informoval Eurostat.
Na Slovensku sa podľa údajov Eurostatu v roku 2016 vyrobilo 22,5 % elektrickej energie, čo je síce pod priemerom EÚ, ale viac než vo zvyšku V4.
Celkový podiel OZE medziročne klesol
Podstatne horšie si však počíname v ostatných segmentoch. V sektore dopravy u nás OZE podľa Eurostatu pokrývali len 7,5 %, v prípade vykurovania a chladenia to bolo necelých 10 %. Celkový podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií dosiahol na Slovensku v roku 2016 rovných 12 %.
Ako ilustruje graf, podiel OZE na koncovej spotrebe energií u nás medziročne dokonca mierne klesol. V roku 2015 pochádzalo z OZE takmer 13 % všetkej spotrebovanej energie.
V celkovom vyjadrení tak Slovensko v rozvoji zelenej energetiky za svojimi susedmi zaostáva. Česká republika mala stanovený cieľ v podobe 13 percent podielu OZE na spotrebe do roku 2020, pričom už dosiahla podiel 14,9 percent.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.