Projekty zamerané na výrobu, prepravu či využitie vodíka v energetike, doprave alebo priemysle môžu získať podporu z novej výzvy IPCEI.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) dnes, 23. novembra, vyhlásila novú výzvu pre projekty IPCEI (z anglického Important Projects of Common European Interest – Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu) v oblasti vodíkových technológií, ktoré sú prioritou aj v novej produktovej stratégii SIEA.
Do výzvy sa môžu zapojiť firmy s projektmi, ktoré majú zásadný dopad na ekonomický rast, udržateľný rozvoj a prispejú k plneniu cieľov Európskej únie.
„V rámci výzvy IPCEI hľadáme projekty, ktoré prekonávajú súčasné najvyspelejšie riešenia. Ich výsledky majú presahovať záujmy podniku či odvetvia a prinášať prospech aj ďalším členským štátom Európskej únie,“ povedal Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ SIEA.
Práve SIEA v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR (MH SR) riadi národný výberový proces projektov IPCEI v oblasti vodíkových technológií. Projekty, ktoré vyberú, bude následne posudzovať Európska komisia a určí tie, ktoré dostanú podporu.
Podporia výrobu aj využívanie vodíka
„Som rád, že Slovensko po prvýkrát vyhlási výzvu na zapojenie sa do IPCEI projektov zameraných práve na oblasť vodíka,“ podotkol P. Blaškovitš.
Do výberového procesu IPCEI sa môžu prihlásiť projekty súvisiace s implementáciou vodíkových technológií v rôznych oblastiach.
Ide napríklad o výrobu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov energie s využitím elektrolýzy, o prepravu vodíka cestnou, železničnou, lodnou či potrubnou dopravou v rôznych formách, o odvetvia dopravy využívajúce palivové články napríklad v nákladných vozidlách, autobusoch, vlakoch, vrátane vodíkových čerpacích staníc.
Medzi ďalšie podporované oblasti patrí priemyselné využitie zeleného vodíka, využitie v energetických odvetviach a využitie v sektore bývania pri zásobovaní teplom a elektrinou.
Peter Blaškovitš | Foto: Energie-portal.sk
„Ak hovoríme o vede, výskume a vývoji, kľúčovým kritériom pri posudzovaní projektov je predovšetkým inovatívnosť, ďalej tiež škálovateľnosť. Kritéria vychádzajú z požiadaviek na IPCEI projekty, ktoré definovala Európska komisia,“ priblížil Artur Bobovnický, riaditeľ Sekcie inovácií a medzinárodnej spolupráce SIEA s tým, že dôležitý je tiež medzinárodný presah projektov a schopnosť spolufinancovania.
V hre je aj podpora mimo IPCEI
Cieľom projektov IPCEI je podľa A. Bobovnického „posunúť Európsku úniu na oveľa vyššiu úroveň z hľadiska aplikácie najnovších a najmodernejších technológií, ku ktorým samozrejme patria aj vodíkové technológie.“
Podporené projekty podľa jeho slov budú predstavovať rozsiahle investície rádovo v desiatkach miliónov eur. „Z toho vyplýva aj nevyhnutnosť mať určité finančné zázemie, ktoré musia žiadatelia dokladovať,“ doplnil A. Bobovnický.
Artur Bobovnický | Foto: Energie-portal.sk
Zostáva vám 33% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.