Rozvoj geotermu na Slovensku brzdia aj vysoké investičné náklady | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Rozvoj geotermu na Slovensku brzdia aj vysoké investičné náklady

Výraznejšie využívanie geotermálnej energie v najbližších rokoch je nepravdepodobné. Pomôcť musia dotácie.

Rozvoj geotermu na Slovensku brzdia aj vysoké investičné náklady

Foto: Depositphotos

Slovensko má výhodné prírodné predpoklady pre rozvoj geotermálnej energie. Horúca voda relatívne neďaleko od povrchu predstavuje stabilný obnoviteľný zdroj, schopný produkovať teplo aj elektrinu. Prečo teda na Slovensku existujú iba štyri lokality, kde sa táto energia aj reálne využíva?

Inštalovaná kapacita zariadení na vykurovanie geotermálnou energiou predstavovala vlani 17 MWt. Podieľajú sa na tom štyri mestá na juhu Slovenska - Sereď, Galanta, Šaľa a Veľký Meder.

Nové zámery

Takéto geotermálne vrty existujú napríklad aj v Štúrove, kde vyrástlo termálne kúpalisko. Zdroj by sa dal použiť aj na vykurovanie domácností. Práve to by chcela dosiahnuť mestská spoločnosť Enerbyt. Ako už Energie-portal.sk písal, podmienkou je prepojenie so systémom CZT, čo pri 200 metrovej vzdialenosti nemusí byť zasadným problémom. Druhým palivom v zariadení kombinovanej výroby elektriny a tepla má byť zemný plyn.

Dodávať teplo a teplú vodu z geotermálnej energie by chceli aj v Kežmarku. Predpokladá sa, že vrt v hĺbke takmer tri kilometre by dokázal poskytnúť pre systém centralizovaného vykurovania zhruba 40-tisíc MWh ročne. Spoločnosť Geovrt Kežmarok odhaduje investičné náklady na 2,5 milióna eur.

Vyrábať elektrinu z geotermálnej energie plánuje spoločnosť PW Energy v Žiari nad Hronom a v Prešove. Spolu má ísť o inštalovanú kapacitu 40 MW.

Vysoké náklady na neistý vrt

Objem investícií iba do geotermálneho vrtu bez ďalšieho napojenia a infraštruktúry sa pohybuje rádov v miliónoch eur. Zároveň je však výsledok v podobe jeho reálnej využiteľnosti neistý. Nie vždy sa očakávaný potenciál v konkrétnych parametroch ako je teplota vody, výdatnosť, či obsah minerálov, potvrdí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.