Slnečná energia, geoterm či znižovanie energetickej náročnosti budov. Výzvy vyhlásia už v tomto roku. Pozreli sme sa, kam budú smerovať nové eurofondy.
Znižovanie energetickej náročnosti budov, podpora využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v systémoch zásobovania energiou, v domácnostiach, ale napríklad aj podpora rozvoja lokálnej energetiky. Štát spustil nové eurofondy z Programu Slovensko, pričom podľa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) by sa už čoskoro mali vyhlásiť prvé výzvy.
V roku 2023 plánujú MIRRI SR a sprostredkovateľské orgány vyhlásiť výzvy za takmer šesť miliárd eur, čo je až 46 % z celkového balíka nových eurofondov. Veľkú časť z eurofondového koláča si ukrojila práve energetika.
Celkovo pôjde o 16 výziev, na ktoré je spoločne vyčlenený balík v objeme takmer 800 miliónov eur. Najväčšia časť (620 miliónov eur) bude smerovať do podpory OZE a zvyšovania energetickej efektívnosti budov. Poznáme prvé podrobnosti.
Remišovej rezort hovorí o historickej reforme
Podľa dočasne poverenej ministerky investícií Veroniky Remišovej by mal štát vyhlásiť prvé eurofondové výzvy už v tomto štvrťroku. Tie pôjdu na podporu základných škôl, na rekonštrukcie ciest, na podporu zamestnanosti, ale aj na ochranu prírody a obnoviteľné zdroje energie.
„Celkovo vyhlásime ešte tento rok 138 výziev za 5,8 miliardy eur,“ vyhlásila V. Remišová s tým, že rezort pripravil najväčšiu reformu eurofondov v histórii Slovenska, ktorá by mala viesť k efektívnejšiemu čerpaniu, zjednodušeniu procesov, väčšej transparentnosti a odbúraniu zbytočnej byrokracie.
Z tohtoročného balíka v objeme 5,8 miliardy eur poputuje takmer 2,5 miliardy eur do životného prostredia, ochrany prírody a OZE. Väčšina z týchto prostriedkov bude pritom smerovať práve do energetiky.
„Agresia Ruska proti Ukrajine vyvolala tiež energetickú krízu. Aby sme ochránili našu krajinu a ľudí, musíme zaistiť tiež energetickú bezpečnosť Slovenska. Aj na to využijeme nové eurofondy, ktoré v prvých výzvach pôjdu na zatepľovanie bytových domov a využívanie obnoviteľných zdrojov energie, zeleň v mestách a obciach, čistiarne odpadových vôd či na budovanie vodovodov a kanalizácií tam, kde stále chýbajú,“ dodala šéfka rezortu investícií.
Kam smerujú eurofondy?
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.