Pribudli hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti inštalovali fotovoltiky menej a medziročne ubudlo aj veľkých projektov.
V minulom roku sa na Slovensku do distribučných sústav pripojili nové zdroje na výrobu elektriny s výkonom 280 megawattov (MW). V porovnaní s predošlým rokom 2023 to bolo zhruba o 13 MW viac, čo predstavuje päťpercentný nárast.
Konštatuje to Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI) na základe dát, ktoré jej poskytli Západoslovenská distribučná (ZSD), Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD). Na Energie-portal.sk sme o číslach predbežne referovali už koncom minulého roka.
Dominuje pripájanie fotovoltiky
Takmer 100 percent z nových zdrojov pripojených v minulom roku tvorili fotovoltické elektrárne. Išlo najmä o nové zdroje vo firmách a v domácnostiach. Záujmu o ne podľa SAPI nahráva nízka cena technológií a pomerne vysoké ceny energií, ktoré platia firmy.
Kým menšie inštalácie na strechách rodinných domov dominovali do počtu, lokálne zdroje vo firmách boli najväčším segmentoch z hľadiska inštalovaného výkonu.
Nárast pritom zaznamenali najmä tzv. lokálne zdroje, teda elektrárne slúžiace na výrobu elektriny primárne na krytie vlastnej spotreby vo firmách. Nových inštalácií v domácnostiach, ako aj projektov s väčším výkonom, bolo v minulom roku menej.
„Pokles cien tejto technológie a relatívne jednoduchá inštalácia naštartovala minulý rok najmä vo firmách zvýšený záujem o solárnu energiu,“ vysvetľuje Ján Karaba, výkonný riaditeľ SAPI. Vyzdvihuje pri tom, že lokálne zdroje pre firmy, ktoré čelia zvýšeným nákladom na energie, prinášajú úsporu nielen na cene samotnej elektriny, ale aj na ostatných sieťových poplatkoch.
„Spotrebou vyrobenej elektriny bez jej dodania do siete dokážu firmy návratnosť takejto investície dostať na úroveň štyroch až šiestich rokov. Aj preto očakávame, že tento rok bude záujem firiem o zelenú energiu rásť,“ dodáva J. Karaba.
Za poklesom nových inštalácií v domácnostiach SAPI vidí okrem iného aj meškajúci projekt Zelená domácnostiam. Ten sa po opakovaných odkladoch nanovo rozbehol až vlani v lete. „K poukážkam na fotovoltiku sa mohli domácnosti dostať až v auguste, čo malo vplyv na celkový počet inštalácií,“ mieni J. Karaba.
Na možné zaseknutie SAPI zároveň upozorňuje aj v tomto roku. „Opäť môže dôjsť k prestoju, keďže je zrejmé, že peniaze v Zelenej domácnostiam sa môžu čoskoro minúť. Keďže presun eurofondov má svoje pravidlá, je otázne ako rýchlo sa podarí dohodnúť posilniť alokáciu v tomto inak veľmi úspešnom programe,“ upozorňuje šéf SAPI.
Ďalším faktorom pomalšieho rastu fotovoltiky v domácnostiach je podľa asociácie tiež poskytovanie zlacnenej elektriny pre domácnosti.
Pribúdali aj batériové úložiská
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.