Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Prezidentka odobrila nové podmienky pre lokálne zdroje a zmeny v cenovej regulácii

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť už od 1. apríla 2022.

Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová / Foto: Zuzana Čaputová Facebook

  • Aktuality |  28.03.2022 |  Radovan Potočár

Jednoduchšie pripájanie tzv. lokálnych zdrojov a rozšírenie cenovej regulácie o nové segmenty odberateľov. To sú dve hlavné zmeny, ktoré má do praxe priniesť "rýchla" novelizácia energetickej legislatívy z dielne rezortu hospodárstva. 

Po tom, čo v utorok 22. marca návrh odklepli poslanci NR SR, novela získala aj podpis hlavy štátu. Informovala o tom kancelária prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Novela zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach, ktorou sa menia a dopĺňajú aj viaceré ďalšie energetické predpisy, vrátane zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, tak nadobudne účinnosť už od piatku 1. apríla 2022.

V oblasti lokálnych zdrojov majú nové pravidlá uľahčiť pripájanie nových zariadení na výrobu elektriny predovšetkým vďaka úprave doterajšieho výkonnostného limitu. Tým sa však legislatívne zmeny nekončia. Podrobnejšie sa im venujeme v tomto článku.

V prípade cenovej regulácie sa podľa nového znenia legislatívy doterajšia regulácia cien za dodávku elektriny a plynu rozšíri popri domácnostiach a malých firmách aj na ďalšie skupiny odberateľov. Novej úpravy sa dočkajú tiež pravidlá v súvislosti s tzv. dodávateľmi poslednej inštancie a podnikaním dodávateľov energií. Viac k tejto téme sa dočítate tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

Najnovšie stanice pribudli v Košiciach.

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pod rast sa podpísala najmä elektromobilita.