V Európe sa vlani prvýkrát predalo viac čerpadiel na vykurovanie budov ako v Japonsku. Brzdou ich expanzie sú stále vyššie náklady v porovnaní s plynom.
Tepelné čerpadlá patria medzi najúčinnejšie spôsoby ako zvýšiť podiel nízkouhlíkovej energie pri vykurovaní budov. Tie sa v súčasnosti podieľajú zhruba 15 % na celkovom dopyte po energii vo svete.
Technológia tepelných čerpadiel nie je nová a už dlho sa používa aj pri chladení alebo klimatizácii. Predaj čerpadiel však globálne nebol doteraz vôbec významný. No ako si všíma Medzinárodná energetická agentúra vo svojej nedávnej správe World Energy Investment 2018, predaj čerpadiel na vykurovanie budov teraz celosvetovo expanduje mimo tradičných trhov, akým je napríklad Japonsko.
Iba 2,5 % zo všetkých vykurovacích zdrojov
“V niektorých veľkých ekonomikách, ako Európa alebo Čína, sa propaguje ich potenciálne kľúčová úloha v elektrifikovaní vykurovania a znižovaní spotreby fosílnych palív. Tak isto sa zlepšili výkonnostné parametre a náklady. Očakáva sa, že predaj tepelných čerpadiel vzrastie zo súčasného 2,5 % podielu zo všetkých vykurovacích zariadení vo svete.”
Reverzné čerpadlá vzduch-vzduch
Domácnosti a firmy vlani vynaložili na ich kúpu spolu takmer 12 miliárd dolárov, pričom globálny predaj vzrástol medziročne o 30 %. Rastie záujem aj o reverzné tepelné čerpadlá vduch-vzduch, slúžiace zároveň ako klimatizácia, ktorých sa vlani predalo približne 42 miliónov jednotiek, najmä v krajinách s chladnejším a miernejším podnebím.
Predaje ťahá Čína
Rovnako ako v roku 2016, aj vlani sa na raste predajov tepelných čerpadiel v drvivej miere podieľal čínsky trh, a to vyše 90 %. Je to výsledok miestnych politík podporujúcich nahradzovanie uhlia a znižovaní znečistenia vzduchu. Okrem Číny sa predaje sústreďujú ešte do Japonska a Európy. Vlani už európsky trh predbehol východoázijskú krajinu v množstve predaných čerpadiel na vykurovanie. Vo viacerých krajinách totiž predaj podporujú dotačné schémy, na Slovensku je to Zelená domácnostiam.
Motorom predaja zelené regulácie
Ako pripomínajú autori štúdie, podľa európskej legislatívy sa vytvorené teplo, prevyšujúce energiu potrebnú na poháňanie tepelného čerpadla, považuje za obnoviteľný zdroj energie bez ohľadu na pôvod vstupujúcej elektriny pre pohon kompresoru a čerpadla.
Hnacím motorom vyššieho používania čerpadiel pri vykurovaní budov v Európe je aj povinnosť v niektorých krajinách (napríklad Francúzsku, Nemecku, Dánsku, Fínsku) zakomponovať pri výstavbe alebo renovácií väčších budov aspoň jeden zdroj obnoviteľnej energie. Okrem toho štáty podporujú zavádzanie tepelných čerpadiel aj inými opatreniami, napríklad daňovým zaťažením fosílnych palív, grantami, či daňovými úľavami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.