Pozrite si, kde nájdete plniace stanice CNG a na ktorých miestach pribudnú nové plničky.
Motoristi, ktorí využívajú vozidlá na stlačený zemný plyn (CNG), budú mať v roku 2021 k dispozícii ďalšie plniace stanice.
Informoval o tom Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP), ktorý v spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou SPP CNG v tomto roku plánuje sprevádzkovať štyri nové plniace stanice CNG. Ďalších 15 plničiek štátni plynári plánujú vybudovať v krajských a okresných mestách v najbližších rokoch.
O trh CNG sa zaujímajú aj ďalší menší hráči. Výstavbu nových plničiek CNG v tomto roku avizuje aj spoločnosť CNG Slovensko.
SPP spolupracuje so Slovnaftom
Vďaka projektom, v ktorých sa SPP podarilo pokročiť v priebehu vlaňajška, majú v roku 2021 na Slovensku pribudnúť minimálne štyri nové plniace stanice CNG.
„Konkrétne pôjde o dve plniace stanice na odpočívadlách Pohranice Sever a Juh pri Nitre na diaľničnom úseku R1 a plniace stanice Blatná na Ostrove Sever a Juh na rýchlostnej ceste R7,“ uviedla spoločnosť. Nové plničky na diaľničných úsekoch pribudnú pri čerpacích staniciach Slovnaft.
CNG stanice odpočívadla Blatná Sever a Juh 01/2021 – príprava kolaudácie | Foto: SPP CNG
V aktuálnom roku zároveň SPP CNG plánuje spustiť výstavbu troch LNG staníc v rámci projektu fueLCNG. Cieľom spoločnosti je spustiť ich prevádzku do konca roka 2022.
„Spoločnosť SPP CNG má zároveň schválenú stratégiu na vybudovanie ďalších 15 CNG staníc v okresných a krajských mestách, čo by malo zabezpečiť štandardné pokrytie plniacou infraštruktúrou. Pri jej budovaní nevylučujeme ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou Slovnaft,“ informovala spoločnosť.
Výstavbu nových plniacich staníc CNG v tomto roku avizuje aj košická spoločnosť CNG Slovensko. Tá od roku 2019 prevádzkuje samoobslužnú plniacu stanicu CNG v Liptovskom Mikuláši, ktorá je prístupná v nonstop režime.
Kde sú plniace stancie CNG?
Motoristi majú v súčasnosti na Slovensku k dispozícii 13 verejných plniacich staníc CNG. SPP CNG prevádzkuje deväť z nich, ktoré sú prevádzkované v samoobslužnom režime a sú prístupné nonstop.
Dve verejné plniace stanice prevádzkuje spoločnosť SAD Zvolen, a.s. vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Okrem toho majú motoristi k dispozícii tiež plniacu stanicu DS-CAR v Dunajskej Strede, stanicu AUTO – IMPEX v Trnave a spomínanú plničku CNG Slovensko v Liptovskom Mikuláši.
Rozloženie všetkých CNG staníc je znázornené na mape.
V celej Európe v súčasnosti podľa údajov SPP CNG jazdí viac ako 1,8 milióna vozidiel s pohonom na CNG, ktorým je k dispozícii takmer 4 200 plniacich staníc CNG.
Okrem Talianska (840 tisíc), najviac vozidiel jazdí v Nemecku (96 tisíc), Švédsku (44 tisíc) a vo Francúzsku (13 tisíc).
„Na Slovensku používa palivo CNG približne 1 400 vozidiel, z toho je 330 autobusov s pohonom na CNG,“ uvádza SPP CNG.
Ilustračné foto: SPP CNG
Ako funguje plnička CNG?
Výhodou automobilov s pohonom na CNG je, že v princípe kopírujú koncept automobilov so spaľovacím motorom, na ktorý sú motoristi zvyknutí. Pri tankovaní sa nádrž vozidla plní rovnako rýchlo ako nádrž benzínového či naftového vozidla, a to takým množstvom paliva, s ktorým prejde porovnateľnú vzdialenosť.
„Základom fungovania plniacej stanice CNG je stlačenie zemného plynu kompresorom na tlak cca 20 – 22 MPa a „vtlačenie“ plynu do tlakových nádob vo vozidle. V tlakových nádobách je zemný plyn je stále v plynnej forme,“ vysvetľuje SPP CNG.
Následne je CNG privedený do plniacej stanice plynovodným potrubím a pred samotným procesom stláčania sa zemný plyn filtruje a suší.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.