Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Na Slovensku bola spustená prvá ultrarýchla nabíjačka elektromobilov

V Budči je k dispozícii prvá stanica s ultrarýchlym nabíjaním v strednej Európe, postavená zo zdrojov únie. V blízkej dobe sú plánované ďalšie.

Na Slovensku bola spustená prvá rýchlonabíjačka elektomobilov

Ilustračné foto: Wikimedia Commons

Nová nabíjacia stanica bola postavená na čerpacej stanici Slovnaft Zvolen – Budča v smere do Banskej Bystrice v rámci medzinárodného projektu NEXT-E, ktorému Európska komisia udelila najvyšší grant na elektromobilitu.

Ultrarýchlu nabíjaciu stanicu vybudovala Západoslovenská energetika v rámci projektu NEXT-E, ktorý je spolufinancovaný z fondu CEF (nástroj na prepájanie Európy) Európskej únie.

Vďaka spomínanému projektu sa do konca roka 2020 vybuduje na Slovensku celkovo 25 nabíjacích staníc, 18 rýchlonabíjacích a 7 ultrarýchlych nabíjacích staníc, informuje portál V energetike.

Na základe projektu NEXT-E vybudovali prvé stanice tohto typu aj v Bulharsku, Chorvátsku, na Cypre, v Českej republike, Estónsku, Grécku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, na Malte, v Poľsku, Portugalsku, Rumunsku a Slovinsku.


Rýchlonabíjacia stanica pred slávnostným odhalením. Foto: Youtube/Techbox.sk

Slovensko ako automobilová veľmoc s ročnou produkciou viac ako milión vyrobených vozidiel musí podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Ferencza zachytiť súčasný trend elektormobility. 

„Nechceme, aby v tomto procese meniacej sa mobility Slovensko takpovediac zaspalo svoju príležitosť," zdôraznil štátny tajomník.

Elektromobily sa dostávajú čoraz viac do povedomia nielen medzi obyvateľmi a firmami, ale aj verejným sektorom, a to pre ich nižšie prevádzkové náklady a nízke, resp. nulové emisie a priaznivý vplyv na životné prostredie.

Väčší záujem je však ešte stále konfrontovaný s vysokými cenami vozidiel a dostupnosťou nabíjacej infraštruktúry. Pre odstránenie týchto bariér MH SR pripravilo Akčný plán rozvoja elektromobility, ktorý obsahuje 16 konkrétnych krokov, vrátane finančnej podpory na vybudovanie elektrostaníc pre samosprávy.

Ilustračné foto: Facebook/Ministerstvo hospodárstva SR

Okrem spomínanej podpory na vybudovanie nabíjacích staníc bude akčný plán obsahovať návrh na zavedenie tzv. zelených evidenčných čísel elektrických vozidiel či využívanie vyhradených jazdných pruhov elektrickými vozidlami. Do konca roka by mal byť predložený do medzirezortného pripomienkového konania.

Podľa aktuálnych štatistických údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu je momentálne na Slovensku v prevádzke 73 verejne prístupných nabíjacích bodov na jednosmerný prúd a 119 verejne prístupných nabíjacích bodov na striedavý prúd.


V Európskej únii je v súčasnosti približne 150 tisíc verejne dostupných nabíjacích staníc. „Podľa našich odhadov ich do roku 2020 budeme potrebovať ešte aspoň 800 tisíc. Trh s elektrickými autami totiž porastie závratným tempom a hustá, spoľahlivá sieť vysokorýchlostných nabíjacích staníc je kľúčová pre dôveru zákazníkov v nízkoemisné a bezemisné vozidlá,“ konštatoval pri uvedení nabíjacej stanice na R1 podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Pri súčastnom trende zväčšovania kapacity batérií v elektromobiloch a tým aj zvyšovaní ich dojazdu nastáva dopyt po ešte výkonnejších nabíjacích staniciach – tzv. ultra rýchlonabíjacích staniciach s výkonom 50 až 150 kW. Nová nabíjacia stanica má oproti bežným rýchlonabíjačkám až 7-násobne vyšší výkon.


Pri nabíjaní platí, že čím vyšší výkon nabíjacej stanice, tým kratšia doba nabíjania. Nissan Leaf s batériou 40 kWh by sa na 50 kW stanici na jednosmerný prúd nabíjal 48 minút, na 150 kW ultranabíjacej stanici približne štvrť hodinu.

„Pätnásť minútové nabíjanie pokryje 400 kilometrový dojazd elektromobilu,“ uviedol člen predstavenstva ZSE Marian Rusko. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje nabíjanie všetkých typov elektrických vozidiel s konektormi CCS a CHAdeMO.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko navýši cieľ pre obnoviteľné zdroje, k tomu aktuálnemu sa ani neblížime

Slovensko navýši cieľ pre obnoviteľné zdroje, k tomu aktuálnemu sa ani neblížime

Podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energie má podľa nového plánu vzrásť do roku 2030 aspoň na 19,2 %. Od súčasného cieľa 14 % sa pritom v uplynulých rokoch vzďaľujeme.

Toyota predstavila nové auto s vodíkovým pohonom

Toyota predstavila nové auto s vodíkovým pohonom

Japonský výrobca predstavil druhú generáciu sedanu Mirai. Auto na vodíkový pohon má dojazd 650 kilometrov a jediným odpadom je voda.

Ministerstvo vyhlási ďalšiu výzvy pre nízkoenergetické domy, podmienky sa zmenia

Ministerstvo vyhlási ďalšiu výzvy pre nízkoenergetické domy, podmienky sa zmenia

Dotácie na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie po novom nebude možné kombinovať s príspevkami cez projekt Zelená domácnostiam II.