Ceny emisných povoleniek rastú, Modernizačný fond preto bude zrejme rozdeľovať viac peňazí, ako sa pôvodne predpokladalo.
Rozdeľovanie dotácií z dlho očakávaného Modernizačného fondu naberajú jasnejšie kontúry. Rezorty životného prostredia a hospodárstva pripravili dve schémy štátnej pomoci, prostredníctvom ktorých plánujú v najbližšom desaťročí rozdeliť 1,4 miliardy eur pre teplárenstvo a výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Návrh slovenských ministerstiev už odobril Protimonopolný úrad SR a aktuálne ich posudzuje Brusel. Prvé „ostré“ výzvy financované z týchto schém vládne rezorty plánujú vyhlásiť v posledných mesiacoch aktuálneho roka alebo začiatkom roka 2022.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) okrem toho v súčasnosti pripravuje investičnú stratégiu, ktorá má nastaviť pravidlá pre dotácie z Modernizačného fondu v rokoch 2021 – 2030. Okrem teplárenstva a OZE v elektroenergetike MŽP SR plánuje Modernizačný fond využiť aj pre ďalšie investičné oblasti, a to prostredníctvom nových schém alebo ako individuálne projekty.
V tomto článku sa dozviete:
- aké projekty podporí nová schéma zameraná na teplárenstvo,
- čo bude podporovať schéma zameraná na obnoviteľné zdroje energie (OZE),
- kto bude dotácie rozdeľovať slovenským firmám,
- pre aké ďalšie oblasti chce MŽP SR Modernizačný fond využiť.
Kompletné podklady schém štátnej pomoci z dielne rezortov životného prostredia a hospodárstva si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Dotácie pre teplárne rozdelí Environmentálny fond
Prvá z dvoch schém štátnej pomoci, ktoré už schválil Protimonopolný úrad a aktuálne čakajú na finálny verdikt Európskej investičnej bank a Európskej komisie, sa týka teplárenstva.
Poskytovateľom pomoci v rámci schémy bude MŽP SR a vykonávateľom schémy bude Environmentálny fond. Riaditeľ Envirofondu Ľubomír Vačok nám prezradil prvé podrobnosti o tejto schéme už v polovici mája.
Schéma bude zacielená na zlepšenie energetickej efektívnosti a modernizáciu energetických systémov vrátane rozvodov tepla na centralizované zásobovanie teplom alebo chladom (CZT).
Súčasťou podporovaného okruhu investícií bude rovnako tiež uskladňovanie energie a smart riešenia pre rozvody tepla, projekty zamerané na zvýšenie podielu elektriny a tepla vyrobeného zariadeniami na vysoko účinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla (VÚ KVET).
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.