Zisťovali sme, podľa akých kritérií distribučné spoločnosti posudzujú žiadosti výrobcov o pripájanie nových zdrojov po zrušení tzv. stop stavu.
Lokálne zdroje s celkovým výkonom 18,7 MW a 4,8 MW nových kapacít obnoviteľnej energie. Tak vyzerá čerpanie voľných kapacít pre nové zdroje tri mesiace po tom, čo ministerstvo hospodárstva ukončilo roky trvajúci stop stav na pripájanie nových zdrojov do distribučných sústav.
Najviac zdrojov pribúda po zrušení stop stavu na strednom Slovensku, na západe krajiny je väčšina kapacity určenej ministerstvom stále voľná. Koľko nových zdrojov energie doposiaľ pribudlo v rámci jednotlivých distribučných sústav, si v dvoch prehľadných grafoch môžete pozrieť tu.
Distribučné spoločnosti však neschvaľujú všetky žiadosti o pripojenie nových zdrojov automaticky. Energie-portal.sk zisťoval, ako distribučky žiadosti výrobcov vyhodnocujú a prečo niektoré žiadosti ich sitom neprejdú.
VSD zamietla väčšinu žiadostí o pripojenie OZE
Východoslovenská distribučná (VSD) aktualizuje údaje o čerpaní voľnej kapacity na svojom webe denne. Okrem typu zdroja a požadovanom výkone informuje pri každej žiadosti aj o lokalite nového zdroja a dátume zaevidovania žiadosti. Práve ten je pri posudzovaní žiadostí rozhodujúci.
„VSD priebežne schvaľuje a prideľuje kapacitu žiadateľom a bude to tak, až kým sa nenaplní výška uvoľnenej kapacity pre konkrétny typ zdroja pre naše distribučné územie,“ uviedla pre Energie-portal.sk Andrea Forbergerová z Komunikácie VSD.
„V záujme maximálnej transparentnosti platí pre prijímanie a posudzovanie žiadostí režim časovej pečiatky, pričom rozhodujúci je dátum doručenia žiadosti a nie podania na pošte,“ spresnila.
Z celkovo 85 žiadostí o pripojenie lokálneho zdroja, ktoré VSD do dnešného dňa dostala, distribučka zamietla 36 žiadostí. Podľa A. Forbergerovej spočíval vo väčšine odmietnutých žiadostí problém v tom, že výrobcovia chceli pripojiť zdroj, ktorý nespĺňal parameter obnoviteľnej energie – každý lokálny zdroj musí totiž podľa platných pravidiel využívať obnoviteľné zdroje energie (OZE).
„Žiadatelia často chceli pripojiť ako lokálny zdroj kogeneračné jednotky výroby elektriny a tepla na zemný plyn, ktoré však nemožno považovať za obnoviteľné zdroje, a teda ich žiadosti museli byť zamietnuté,“ povedala A. Forbergerová.
Žiadostí o pripojenie obnoviteľného zdroja s nárokom na podporu evidujú na východe Slovenska v porovnaní s lokálnymi zdrojmi menej. VSD dostala do dnešného dňa 36 takýchto žiadostí. „Z toho až 24 bolo zamietnutých, lebo sa dožadovali podpory doplatkom pre výrobu elektriny zo slnka, ktorá sa od januára 2019 už neposkytuje,“ podotkla A. Forbergerová.
Najpočetnejšou technológiou pri žiadostiach o pripojenie lokálnych zdrojov na území VSD je fotovoltika.
SSD: Berieme ohľad na kapacitu sústavy
Stredoslovenská distribučná (SSD) schvaľuje žiadosti taktiež priebežne podľa toho, v ktorom dni bola žiadosť doručená. Spoločnosť na webe nezverejňuje toľko podrobností ako VSD, pravidelne však aktualizuje údaj o čerpaní voľnej kapacity a počte žiadostí.
„SSD sa zaoberá len úplnými žiadosťami a posudzuje ich z hľadiska splnenia legislatívnych podmienok a technických podmienok s ohľadom na kapacitu sústavy v danej oblasti,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.