Nové zariadenie bude premieňať odpad na teplo a elektrickú energiu.
Zariadenie na energetické využitie odpadov (ZEVO) spoločnosti KOSIT v Košiciach sa rozšíri o linku nového kotla. Výstavba zdroja by sa mala začať v priebehu roka 2023, dokončená má byť v roku 2025.
Vyplýva to zo zámeru KOSIT-u zverejneného na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Spaľovanie odpadov ušetrí emisie
ZEVO umiestnené v katastri Košice – Barca v súčasnosti tvoria dve spaľovacie linky. Prvá z nich, kotol K1, má projektovanú spracovateľskú kapacitu maximálne 10 ton odpadu / hod., druhá linka, kotol K2, má kapacitu 9,6 ton / hod. Zamýšľaná nová linka K3 bude pri predpokladanej výhrevnosti odpadu 9,5 MJ / kg poskytovať spracovateľskú kapacitu 12,5 ton / hod., čo znamená, že ročne by sa na nej malo energeticky zhodnotiť 100 000 odpadu.
KOSIT chce novou investíciou doplniť skladbu kotlov v ZEVO tak, aby bolo možné pružne reagovať na potreby opráv a rekonštrukcii existujúcich kotlov K1 a K2. Nový kotol má zároveň do budúcnosti priniesť aj voľné kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, ktoré podľa spoločnosti budú potrebné vzhľadom na rastúcu tvorbu odpadov a súčasný odklon odpadov zo skládok.
ZEVO, Košice | Foto: Energie-portal.sk
Nový kotol bude podobne ako už jestvujúce kotly využívať odpad z kategórie „nie nebezpečný,“ pričom prevažne by malo ísť o tuhý komunálny odpad. Podporu spaľovania budú zabezpečovať plynové horáky.
„Pri konzervatívnom prístupe možno uvažovať nárast produkcie CO2 zo spaľovania palív v dôsledku ďalších nárokov na spotrebu zemného plynu, ako aj v dôsledku teoretického navýšenia množstva zhodnocovaných odpadov,“ uvádza KOSIT vo svojom zámere. „Pri tomto prístupe však súčasne možno uvažovať primeranú úsporu emisií CO2 zo spaľovania fosílnych palív v prípade ich využitia pre produkciu uvažovaného objemu tepla a elektrickej energie získaných v prípade predmetnej prevádzky zo spaľovania odpadov.“
„Z hľadiska produkcie CO2 je možné konštatovať, že spaľovanie odpadov (resp. ich biologicky rozložiteľného podielu) je chápané ako CO2 neutrálny zdroj, t.j. spaľovanie tejto časti záujmových odpadov možno deklarovať ako úsporu na emisiách CO2 zo spaľovania fosílnych palív pri získaní predmetného objemu tepelnej a elektrickej energie,“ zdôrazňuje KOSIT.
Kotly poskytnú 20 MWt tepla
Existujúce linky kotlov K1 a K3, ako aj navrhovaná linka kotla K3, sú svojím charakterom zdrojmi tepelnej energie. Tá je však v záujme energetickej efektívnosti činnosti využívaná nielen ako para pre vlastné prevádzkové účely a v zimnom období aj pre externých odberateľov, ale tiež na produkciu elektrickej energie na vlastnej turbíne.
Súčasný garantovaný hrubý elektrický výkon košického ZEBO predstavuje 6.430 kWe. Navrhované zariadenie sa do systému energetického hospodárstva zapojí rovnako produkciou tepelnej aj elektrickej energie v závislosti na požadovanom výkone.
ZEVO, Košice | Foto: Energie-portal.sk
Zostáva vám 27% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.