Do konca júna mali členské štáty EÚ zaslať Komisii revidované finálne verzie NECP. Nespravilo tak ani Slovensko.
Členské krajiny Európskej únie mali do konca júna tohto roku zaslať do Bruselu finálnu verziu Národného energetického a klimatického plánu. Dokument určuje základné smerovanie energetiky pre dosahovanie klimatických cieľov a dekarbonizácie. Úlohu si v termíne splnil štyri krajiny.
Ako informuje portál Euractiv, NECP predložili v termíne Holandsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko. Po termíne tak spravilo zatiaľ iba Taliansko. „Obdržali sme iba štyri plány. Komisia vyzýva všetky ostatné členské štáty, aby čo najskôr predložili svoje plány,” apeluje hovorca EK Tim McPhie.
Európska komisia vraj zatiaľ nechce vyvodzovať vážnejšie dôsledky z nečinnosti väčšiny krajín EÚ. Potrebu urgentnosti plánuje zdôrazniť na najbližšom neformálnom stretnutí ministrov životného prostredia a energetiky, ktoré sa má uskutočniť tento mesiac.
Aj Slovensko patrí ku krajinám, ktoré zatiaľ revíziu dokumentu nepredložili. Ako upozorňuje environmentálne združenie Klimatická koalícia, súčasťou malo byť aj verejné pripomienkovanie, ktoré doteraz nezačalo.
Vláda vraj namiesto toho „oznamuje diskutabilné veľké projekty, ako sú vodné nádrže, zachytávanie uhlíka, podpora fosílneho plynu, vodíka, či výstavba ďalšej atómovej elektrárne.”
Posledná verzia plánu z augusta 2023 uvádza napríklad cieľ Slovenska pre podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 na úrovni 23 %. Podľa pripomienok Európskej komisie by mal byť zvýšený na 35 %.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.