VSE
VSE
Belimo

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Do konca júna mali členské štáty EÚ zaslať Komisii revidované finálne verzie NECP. Nespravilo tak ani Slovensko.

Klimatické plány predložilo Bruselu zatiaľ iba pár krajín

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  09.07.2024 |  Martin Rojko

Členské krajiny Európskej únie mali do konca júna tohto roku zaslať do Bruselu finálnu verziu Národného energetického a klimatického plánu. Dokument určuje základné smerovanie energetiky pre dosahovanie klimatických cieľov a dekarbonizácie. Úlohu si v termíne splnil štyri krajiny.

Ako informuje portál Euractiv, NECP predložili v termíne Holandsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko. Po termíne tak spravilo zatiaľ iba Taliansko. „Obdržali sme iba štyri plány. Komisia vyzýva všetky ostatné členské štáty, aby čo najskôr predložili svoje plány,” apeluje hovorca EK Tim McPhie.

Európska komisia vraj zatiaľ nechce vyvodzovať vážnejšie dôsledky z nečinnosti väčšiny krajín EÚ. Potrebu urgentnosti plánuje zdôrazniť na najbližšom neformálnom stretnutí ministrov životného prostredia a energetiky, ktoré sa má uskutočniť tento mesiac.

Aj Slovensko patrí ku krajinám, ktoré zatiaľ revíziu dokumentu nepredložili. Ako upozorňuje environmentálne združenie Klimatická koalícia, súčasťou malo byť aj verejné pripomienkovanie, ktoré doteraz nezačalo.

Vláda vraj namiesto toho „oznamuje diskutabilné veľké projekty, ako sú vodné nádrže, zachytávanie uhlíka, podpora fosílneho plynu, vodíka, či výstavba ďalšej atómovej elektrárne.”

Posledná verzia plánu z augusta 2023 uvádza napríklad cieľ Slovenska pre podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 na úrovni 23 %. Podľa pripomienok Európskej komisie by mal byť zvýšený na 35 %.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Monitoring energetiky | 1. - 7. 7. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Spustili solárny carport s akumulačnou nabíjacou stanicou

Spustili solárny carport s akumulačnou nabíjacou stanicou

Multifunčkný prístrešok pre elektromobily zahŕňa fotovoltickú elektráreň, nabíjaciu stanicu aj batériu.

X
X
X
X