Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Vlani na Slovensko prišlo jadrové palivo v 11 dodávkach, väčšina letecko-cestnou prepravou

Realizovali tiež päť prepráv vyhoretého jadrového paliva z Jaslovských Bohuníc a Mochoviec.

jadrová energetika

Foto: JAVYS

  • Aktuality |  17.01.2024 |  TS JAVYS | titulok a perex: redakcia (rp)

V roku 2023 spoločnosť JAVYS, a. s., uskutočnila štyri prepravy vyhoretého jadrového paliva z III. a IV. bloku jadrovej elektrárne EBO (Jadrová elektráreň V2 Jaslovské Bohunice) a jednu prepravu z II. bloku jadrovej elektrárne EMO (Jadrová elektráreň Mochovce) do Medziskladu vyhoretého jadrového paliva v spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach.

Okrem toho zabezpečovala spoločnosť JAVYS činnosti technickej a havarijnej skupiny pri realizácii jedenástich prepráv čerstvého jadrového paliva od jeho producenta pre prevádzkované bloky jadrových elektrární SE, a. s., pričom tri boli realizované formou železničných prepráv a osem formou letecko-cestných prepráv.

Transporty čerstvého a vyhoretého jadrového paliva a ďalšie nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom patria medzi činnosti, ktoré spoločnosť JAVYS vykonáva na základe povolení dozorných orgánov, disponuje odborným personálom a prostriedkami potrebnými na výkon týchto činnosti, ktorú realizuje s maximálnym ohľadom na životné prostredie a pri zachovaní vysokého štandardu jadrovej bezpečnosti.

O spoločnosti JAVYS

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnym rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR. Spoločnosť JAVYS, a. s., pri všetkých svojich aktivitách kladie mimoriadny dôraz predovšetkým na bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia.


Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 21. - 27. 5. 2024

Monitoring energetiky | 21. - 27. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Slovenské jadrové elektrárne vedie nový riaditeľ, stal sa ním americký expert

Slovenské jadrové elektrárne vedie nový riaditeľ, stal sa ním americký expert

V jadrovej energetike má 35-ročné skúsenosti.

Znova prepojili Holíč a Hodonín. V okolí bolo vybudovaných 122 inteligentných trafostaníc

Znova prepojili Holíč a Hodonín. V okolí bolo vybudovaných 122 inteligentných trafostaníc

Cezhraničné 22 kV prepojenie distribučných sústav má posilniť integráciu a konkurencieschopnosť trhu s elektrinou v regióne.