Jadrové a uhoľné elektrárne spotrebujú najviac vody v energetike | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Jadrové a uhoľné elektrárne spotrebujú najviac vody v energetike

Značné nároky na vodu majú aj technológie zachytávania a skladovania CO2. Obnoviteľné zdroje a plyn ju nepotrebujú.

Jadrové a uhoľné elektrárne spotrebujú najviac vody v energetike

Foto: Dreamstime

Elektrárne aj teplárne používajú obrovské množstvo vody na chladenie zariadení a produkciu pary poháňajúcej turbíny, ktoré následne vyrábajú elektrickú energiu alebo teplo. Tieto systémy môžu vyvolávať veľký tlak na dodávku vody, čo predstavuje záťaž najmä v suchších obdobiach s nedostatkom vody alebo jej vysokou teplotou.

Prepojenosť vodných ekosystémov s jadrovými elektrárňami sa ukázala napríklad toto leto. Vo Francúzsku odstavili štyri reaktory nachádzajúce sa v blízkosti riek. Podľa prevádzkovateľa hrozilo ešte vyššie prehriatie vody v okolitých riekach, ktorých teplota bola v tomto období už i tak vysoká. Vyššia teplota než obvykle spôsobila poškodenie vodných ekosystémov v Nemecku.    

Jadro a uhlie potrebujú najviac vody

A čo by teda mohlo pomôcť predchádzať tejto situácii? Jednoduchá odpoveď. Prejsť na energetické zdroje produkujúce menej emisií CO2. Bez alebo menej emisné alternatívne zdroje znižujú používanie vody pri výrobe energií. K tomuto záveru dospela štúdia profesorov Haiba Zhaia a Eda Rubina z Carnegie Mellon University spolu a ich kolegov z Management University v Singapure.

“Energetická politika vlády motivuje k výrobe nízkouhlíkovej elektrickej energie viacerými cestami, ako sú napríklad obnoviteľné zdroje energie alebo zemný plyn. Môže to znížiť nepriaznivé vplyvy na vodné ekosystémy, zlepšiť dostupnosť vody pre viacero oblastí a podporiť udržateľný rozvoj,” hovorí profesor H. Zhai.

Všetko o plyne

Viac obnoviteľných zdrojov a plynu znamená menej vody

Miera využívania vody sa líši od typu energetického zdroja. Obnoviteľné zdroje, ako sú vietor a slnko, nepotrebujú žiadnu vodu. Naproti tomu uhlie a jadrová energia už jej potrebujú veľa najmä na chladenie. Zmiešané zdroje energie obmedzujú značné používanie vody, ale jedným z najhlavnejších faktorov je zníženie závislosti na uhlí. Vedci uvádzajú, že odstavovanie uhoľných elektrární a ich nahradzovanie plynom a obnoviteľnými zdrojmi znižuje množstvo používanej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Podvodníci ľudí nahovárajú na objednanie a okamžité zaplatenie revíznej správy pre domovú elektroinštaláciu.

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

13. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa aj tento rok zaradí medzi najväčšie podujatia venované rozvoju OZE v strednej Európe.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

22. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Budúcnosť vetrania, klimatizácie a chladenia" sa uskutoční v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.