Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Jadrové a uhoľné elektrárne spotrebujú najviac vody v energetike

Značné nároky na vodu majú aj technológie zachytávania a skladovania CO2. Obnoviteľné zdroje a plyn ju nepotrebujú.

Jadrové a uhoľné elektrárne spotrebujú najviac vody v energetike

Foto: Dreamstime

Elektrárne aj teplárne používajú obrovské množstvo vody na chladenie zariadení a produkciu pary poháňajúcej turbíny, ktoré následne vyrábajú elektrickú energiu alebo teplo. Tieto systémy môžu vyvolávať veľký tlak na dodávku vody, čo predstavuje záťaž najmä v suchších obdobiach s nedostatkom vody alebo jej vysokou teplotou.

Prepojenosť vodných ekosystémov s jadrovými elektrárňami sa ukázala napríklad toto leto. Vo Francúzsku odstavili štyri reaktory nachádzajúce sa v blízkosti riek. Podľa prevádzkovateľa hrozilo ešte vyššie prehriatie vody v okolitých riekach, ktorých teplota bola v tomto období už i tak vysoká. Vyššia teplota než obvykle spôsobila poškodenie vodných ekosystémov v Nemecku.    

Jadro a uhlie potrebujú najviac vody

A čo by teda mohlo pomôcť predchádzať tejto situácii? Jednoduchá odpoveď. Prejsť na energetické zdroje produkujúce menej emisií CO2. Bez alebo menej emisné alternatívne zdroje znižujú používanie vody pri výrobe energií. K tomuto záveru dospela štúdia profesorov Haiba Zhaia a Eda Rubina z Carnegie Mellon University spolu a ich kolegov z Management University v Singapure.

“Energetická politika vlády motivuje k výrobe nízkouhlíkovej elektrickej energie viacerými cestami, ako sú napríklad obnoviteľné zdroje energie alebo zemný plyn. Môže to znížiť nepriaznivé vplyvy na vodné ekosystémy, zlepšiť dostupnosť vody pre viacero oblastí a podporiť udržateľný rozvoj,” hovorí profesor H. Zhai.

Všetko o plyne

Viac obnoviteľných zdrojov a plynu znamená menej vody

Miera využívania vody sa líši od typu energetického zdroja. Obnoviteľné zdroje, ako sú vietor a slnko, nepotrebujú žiadnu vodu. Naproti tomu uhlie a jadrová energia už jej potrebujú veľa najmä na chladenie. Zmiešané zdroje energie obmedzujú značné používanie vody, ale jedným z najhlavnejších faktorov je zníženie závislosti na uhlí. Vedci uvádzajú, že odstavovanie uhoľných elektrární a ich nahradzovanie plynom a obnoviteľnými zdrojmi znižuje množstvo používanej vody.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako funguje palivový článok na vodík a z čoho sa vodík vyrába?

Ako funguje palivový článok na vodík a z čoho sa vodík vyrába?

Na akom princípe je založený vodíkový pohon, aká je cena vodíka a aké typy vodíkových palivových článkov existujú?

Zelenú energiu podporí významná finančná spolupráca

Zelenú energiu podporí významná finančná spolupráca

Na úzkej spolupráci pri financovaní zelených projektov a tvorbe zelenšieho Slovenska sa dohodla spoločnosť ESCO Slovensko a ČSOB.

Siedma trafostanica VSD je na nepoznanie (FOTO)

Siedma trafostanica VSD je na nepoznanie (FOTO)

Trafostanica na Baltickej ulici v Košiciach sa dočkala umeleckej úpravy. Zmenená fasáda je výsledkom partnerstva Východoslovenskej distribučnej (VSD), mesta Košice, MČ Košice - Nad jazerom a neziskovej organizácie Active Life.