Značné nároky na vodu majú aj technológie zachytávania a skladovania CO2. Obnoviteľné zdroje a plyn ju nepotrebujú.
Elektrárne aj teplárne používajú obrovské množstvo vody na chladenie zariadení a produkciu pary poháňajúcej turbíny, ktoré následne vyrábajú elektrickú energiu alebo teplo. Tieto systémy môžu vyvolávať veľký tlak na dodávku vody, čo predstavuje záťaž najmä v suchších obdobiach s nedostatkom vody alebo jej vysokou teplotou.
Prepojenosť vodných ekosystémov s jadrovými elektrárňami sa ukázala napríklad toto leto. Vo Francúzsku odstavili štyri reaktory nachádzajúce sa v blízkosti riek. Podľa prevádzkovateľa hrozilo ešte vyššie prehriatie vody v okolitých riekach, ktorých teplota bola v tomto období už i tak vysoká. Vyššia teplota než obvykle spôsobila poškodenie vodných ekosystémov v Nemecku.
Jadro a uhlie potrebujú najviac vody
A čo by teda mohlo pomôcť predchádzať tejto situácii? Jednoduchá odpoveď. Prejsť na energetické zdroje produkujúce menej emisií CO2. Bez alebo menej emisné alternatívne zdroje znižujú používanie vody pri výrobe energií. K tomuto záveru dospela štúdia profesorov Haiba Zhaia a Eda Rubina z Carnegie Mellon University spolu a ich kolegov z Management University v Singapure.
“Energetická politika vlády motivuje k výrobe nízkouhlíkovej elektrickej energie viacerými cestami, ako sú napríklad obnoviteľné zdroje energie alebo zemný plyn. Môže to znížiť nepriaznivé vplyvy na vodné ekosystémy, zlepšiť dostupnosť vody pre viacero oblastí a podporiť udržateľný rozvoj,” hovorí profesor H. Zhai.
Viac obnoviteľných zdrojov a plynu znamená menej vody
Miera využívania vody sa líši od typu energetického zdroja. Obnoviteľné zdroje, ako sú vietor a slnko, nepotrebujú žiadnu vodu. Naproti tomu uhlie a jadrová energia už jej potrebujú veľa najmä na chladenie. Zmiešané zdroje energie obmedzujú značné používanie vody, ale jedným z najhlavnejších faktorov je zníženie závislosti na uhlí. Vedci uvádzajú, že odstavovanie uhoľných elektrární a ich nahradzovanie plynom a obnoviteľnými zdrojmi znižuje množstvo používanej vody.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.