Dôvod, prečo sa nepripájajú nové malé vodné elektrárne (MVE), podľa Petra Hegeduša zo Zväzu MVE nie je finančný.
V minulom roku na Slovensku pribudla jedna malá vodná elektráreň a v najbližších 10 rokoch sa ich nepostaví viac ako 50. Tvrdí to Peter Hegeduš zo Zväzu malých vodných elektrární.
"Do roku 2018 boli novopripojené MVE v režime výkupnej tarify. Tá sa pohybuje od 90 do 110 eur za 1 MWh. Tarifa sa zásadne nemenila od roku 2009, kedy nadobudol účinnosť zákon o obnoviteľných zdrojoch. Cena elektriny na straty je asi 40 eur, takže doplatok je momentálne len asi 50 eur. Pri fotovoltike to bolo aj 300 eur," povedal Hegeduš v rozhovore pre portál Euractiv.
Dôvod, prečo sa nepripájajú MVE, podľa neho nie je finančný. "Stop-stav platí pre všetkých. MVE sú vedľajšími obeťami stop-stavu. Neporovnateľná je aj doba prípravy MVE. Našej firme trvala osem rokov," doplnil Hegduš.
Pri iných obnoviteľných zdrojoch je to podľa neho rok alebo niekoľko mesiacov. V prípade MVE však treba absolvovať kompletný proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). "Treba urobiť strašne veľa štúdií – od vplyvov na stromy až po malé vodné živočíchy," vysvetlil Hegeduš.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.