VSDS
INNOGY
Belimo

České domácnosti dostanú miliardu eur na zateplenie a solárne panely

O podporu z nového dotačného programu je možné žiadať od dneška a dostať ju môžu aj malé fotovoltaické elektrárne rodinných domov. Program v rozsahu 160 miliónov eur je na Slovensku iba v štádiu príprav.

České domácnosti dostanú miliardu eur na zateplenie a solárne panely

Až miliardu eur vyčlení Česko na obnoviteľné zdroje a úsporty pre domácnosti (Foto: Fotolia)

České domácnosti sa budú môcť o podporu uchádzať oddnes až do roku 2021, keďže v prípade programu "Nová zelená úsporám" ide o kontinuálnu výzvu. K dispozícii už tento rok pritom bude 520 miliónov Kč (asi 19 mil. eur), v budúcom takmer tri miliardy a do konca programu to bude celkovo až 27 miliárd (takmer miliarda eur). Informácie prinieslo české ministerstvo životného prostredia a Štátny fond životného prostredia ČR.

Financovanie z predaja emisných povoleniek

Nová zelená úsporám prináša viacero noviniek. "V poslednom roku a pol sme nastavili a preverili nové, jednoduchšie a otvorenejšie podmienky programu. Tie z neho učinili program stabilný a predvídateľný na niekoľko rokov dopredu, preto dnes môžeme vyhlásiť výzvu, ktorá potrvá až do roku 2021 a v ktorej by už nemalo dochádzať k zásadným zmenám v priebehu programu," povedal minister životného prostredia Richard Brabec.

Veľkou výhodou výzvy podľa rezortu bude možnosť, aby si každý žiadateľ svoju akciu mohol v predstihu naplánovať a prispôsobiť svojim finančným a časovým možnostiam. Žiadosti, pre ktoré nebudú v čase ich podania aktuálne voľné finančné prostriedky, budú zaradené do zásobníku žiadostí, z ktorého budú neskôr presúvané do administrácie podľa toho, ako budú postupovať výnosy z predaja emisných povoleniek. Práve týmto spôsobom sa mal pritom celý program zabezpečovať finančne.

Novinkou má byť i vyššia podpora pre projekty v najmenej rozvinutých regiónoch. Dotácie pre rodinné domy v Moravskosliezskom a Ústeckom kraji preto budú plošne navýšené o 10 %. Maximálna výška podpory na jedného žiadateľa je podľa pravidiel výzvy stanovená na päť miliónov Kč.

Žiadosti elektronicky, schválenie do troch týždňov

Rezort životného prostredia sľubuje taktiež zjednodušenie celého procesu, menej povinných dokladov a menej overených kópii. "Tri týždne na schválenie žiadosti, tri týždne na kontrolu dokumentácie, tri týždne na vyplatenie dotácie," uvádza ministerstvo v tlačovej správe. Žiadosti bude možné podávať elektronicky. O aktuálne dostupných prostriedkoch a stave programu bude ministerstvo priebežne informovať.

"Veľkým plusom je, že o poskytnutí podpory nerozhoduje nejaká komisia. Domácnosť a zhotoviteľ splnia predpísané kritéria a podporu dostanú," vyjadril sa pre Energie-portal.sk na margo nového českého programu Pavel Šimon, zástupca riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltaického priemyslu a OZE.

Podporu dostanú aj malé fotovoltaické systémy

Ďalšou z noviniek programu je podpora malých fotovoltaických systémov. Po novom bude v ČR možné získať dotáciu aj na inštaláciu systémov na výrobu teplej vody a inštaláciu malých solárnych elektrární určených pre výrobu elektriny k priamej spotrebe v domácnostiach. Na tieto systémy bude možné získať dotáciu až 100 000 Kč (asi 3 700 eur).

Aktuálna výzva je určená majiteľom rodinných domov, ktorí chcú získať dotáciu na výmenu okien, dvier, zateplenie domu, výmenu elektrického zdroja za tepelné čerpadlo či solárne systémy. Výška podpory bude závisieť od dosiahnutých energetických úspor a vo výsledku môže uhradiť až 50 % celkových nákladov.

Program Zelená úspora bol prvýkrát vyhlásený v roku 2009 a v rámci rodinných a bytových domov bolo už žiadateľom preplatených 74 024 žiadostí v celkovej hodnote vyše 20 miliárd korún (740 mil. eur). Prostriedky v poslednej výzve, ktorá nebola priebežná, pritom boli vyčerpané v priebehu dvoch mesiacov.

U nás sa pripravuje 165 miliónov eur

Program "Zelená domácnostiam", ktorý je na Slovensku v štádiu príprav už dva roky, plánuje využiť na rozdiel od ČR nie prostriedky z predaja emisných povoleniek, ale peniaze dostupné z eurofondov. V pilotnej fáze projektu by malo ísť o 45 miliónov eur, neskôr o 115 miliónov. Nevyhnutnosťou však bude plnenie európskej legislatívy.

"Podmienkou spustenia národného projektu je okrem iného vytvorenie zoznamu zariadení a taktiež zoznamu zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok, uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá program administruje. Ten by pritom mal byť určený ako pre malé elektrárne s výkonom do 10kW, tak aj pre zariadenia na výrobu tepla domácnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

O príspevok z projektu Zelená domácnostiam II požiadalo od začiatku roka 2021 viac ako 4 700 žiadateľov.

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.