Finálna podoba legislatívy, ktorá predĺži podporu pre zdroje zelenej elektriny o päť rokov, bude iná, ako ministerstvo pôvodne navrhovalo.
Koncom februára Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET).
Kým ďalšia tohtoročná novela toho istého zákona má priniesť rozsiahle zmeny, aktuálnym návrhom ministerstvo sleduje jediný hlavný cieľ: predĺženie podpory doplatkom pre podporovaných prevádzkovateľov OZE a VÚ KVET.
Tento zámer MH SR spolu s vedením ÚRSO predstavilo už na jeseň 2020. Novela zákona má podporovaným výrobcom umožniť, ak sa tak rozhodnú, poberať podporu doplatkov o päť rokovdlhšie, než mali pôvodne garantované, a to za súčasného zníženia objemu podpory na ročnej báze.
Ministerstvo si od tohto kroku sľubuje zníženie celkových ročných nákladov na podporu OZE a VÚ KVET, ktoré, napríklad, v minulom roku dosiahli takmer 470 miliónov eur. Výsledný efekt novely zákona z pohľadu zníženia týchto ročných nákladov však bude závisieť od toho, koľko výrobcov sa do systému zapojí.
K návrhu MH SR, ktorý bolo možné pripomienkovať do 18. marca, prišlo celkovo 68 pripomienok, z toho 55 zásadných. Ministerstvo v rámci ich vyhodnocovania vo štvrtok 25. marca uskutočnilo rozporové konanie, pričom čiastočne alebo úplne vyhovelo 29 pripomienkam.
S akými pripomienkami prišli dotknuté subjekty a účastníci trhu?
Najviac pripomienok mal Klub 500
Najväčší počet pripomienok k návrhu novely zákona o podpore OZE a VÚ KVET vzniesol Klub 500. Všetkých 10 pripomienok bolo zásadných, MH SR však neakceptovalo ani jednu z nich. Vo väčšine prípadov rezort argumentoval tým, že návrhy Klubu 500 sa vymykajú vecnému rámcu návrhu a týkajú sa iných problémov.
Klub 500 v pripomienkach, napríklad, navrhol viacero výnimiek z uplatňovania tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ale aj predĺženie podpory pre vodné elektrárne o 10 rokov.
„Navrhuje sa riešiť problém existujúcich výrobcov elektriny, ktorí všetku svoju vyrobenú elektrinu sami spotrebujú a do sústavy nedodajú žiadnu elektrinu. Cieľom je eliminovať neprimerane vysoké náklady na výrobu elektrickej energie a tým zabezpečiť konkurencieschopnosť na trhu,“ uviedol Klub 500 v jednej z pripomienok.
„Bez podpory „doplatkom“ je cena vyrobenej elektrickej energie, vrátane sieťových poplatkov vyššia, ako cena nakupovanej elektriny na trhu. Z uvedeného dôvodu bude nutné takéto zariadenie bez podpory „doplatkom“ v budúcnosti odstaviť z prevádzky.“
ÚRSO zohľadní nevyhnutné investície
Piatimi návrhmi sa do pripomienkovania návrhu zapojila tiež Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
SAPI, podobne ako ďalší účastníci trhu, upozornila, že návrh MH SR nebude prestavovať „skutočný repowering,“ keďže výrobcom podľa SAPI neumožní potrebné investície do obnovy technológií. Stredoslovenská energetika (SSE) vo svojej pripomienke zároveň upozornila, že MH SR takýto zámer pôvodne koncom minulého roka už oficiálne avizovalo.
„Tzv. skutočný repowering sa navrhuje riešiť formou investičnej podpory z Plánu obnovy a odolnosti,“ reagovala teraz MH SR. SAPI tento zámer privítala, v súčasnej verzii plánu však podľa SAPI nie je na tento účel alokovaných dostatok financií.
V rámci aktuálnej novelizácie zákona o podpore OZE a VÚ KVET SAPI navrhla, aby výrobca elektriny, ktorý sa bude uchádzať o predĺženie podpory, bol zároveň oprávnený uskutočniť rekonštrukciu alebo modernizáciu svojho zariadenia s tým, že ÚRSO pri vydávaní cenového rozhodnutia zohľadní takúto investíciu v cenovom konaní. Podmienky rekonštrukcie alebo modernizácie zariadení s predĺženým právom na podporu by mal určiť ÚRSO.
„Výsledná cena stanovená úradom bude výrobcu elektriny motivovať, aby predĺženie podpory využil na rekonštrukciu, resp. modernizáciu zariadenia, zároveň však tomuto výrobcovi nevznikne nové právo na 15-ročnú podporu, čo bude mať pozitívny dopad na objem finančných prostriedkov vynakladaných na zúčtovanie podpory doplatkom,“ uviedla SAPI.
„Uvedený mechanizmus by mohol odstrániť aktuálne nekoncepčné nastavenie systému podpory, ktorý umožňuje a podporuje výstavbu nových doplatkových zdrojov, avšak nijako nerozvíja a nepodporuje rekonštrukciu alebo modernizáciu už existujúcich zariadení s výnimkou zariadení dodávajúcich teplo prostredníctvom CZT.“
Zostáva vám 36% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.