Rebríček najpredávanejších tepelných čerpadiel na Slovensku neexistuje. Zisťovali sme preto, na ktoré tepelné čerpadlá ide najviac dotácií cez projekt Zelená domácnostiam II. Pozrite si naše porovnanie.
Daikin, Mitsubishi, Nibe, Panasonic, Stiebel Eltron, Viessmann. To sú len niektorí z množstva výrobcov, ktorých tepelné čerpadlá sa predávajú aj na slovenskom trhu. Každý z nich si však detailné údaje o predajnosti stráži a oficiálne štatistiky predajnosti tepelných čerpadiel na Slovensku neexistujú.
Jednu z možných ciest ako zistiť, o ktoré tepelné čerpadlá je medzi slovenskými domácnosťami najväčší záujem, ponúka dotačný projekt Zelená domácnostiam II. Štát prostredníctvom neho z eurofondov dotuje rôzne typy zariadení využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE) – vrátane tepelných čerpadiel. Verejne dostupné sú pritom aj údaje o zariadeniach, ktoré dostali podporu.
Pozreli sme sa do 100 zmlúv
Tepelné čerpadlá sú v Zelenej domácnostiam II hitom. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), administrátor tohto projektu, začiatkom septembra evidovala viac ako 1 700 platných poukážok na inštaláciu tepelných čerpadiel v celkovej hodnote viac ako 5,5 miliónov eur. To je viac ako polovica prostriedkov, ktoré tento rok získali domácnosti na všetky podporované zariadenia dokopy (okrem tepelných čerpadiel sú to slnečné kolektory, kotly na biomasu a fotovoltické panely).
Pozreli sme sa preto do stovky zmlúv, ktoré SIEA uzatvorila s domácnosťami na inštaláciu tepelných čerpadiel. Do úvahy sme zobrali 100 posledných zverejnených zmlúv (k 10. 9. 2019) v Centrálnom registri zmlúv , ktoré sa viažu k inštalácií tepelných čerpadiel v domácnostiach. Publikované boli od 1. augusta do 10. septembra tohto roku.
Naša štatistika v plnej miere neodráža celkový záujem domácností o rôzne typy tepelných čerpadiel a vybraná vzorka nie je dostatočne veľká a reprezentatívna na to, aby vypovedala o celom trhu. Výber zostavený na základe údajov zo stovky zmlúv zo Zelenej domácnostiam II však poskytuje aspoň orientačný prehľad, o ktoré tepelné čerpadlá je na slovenskom trhu najväčší záujem.
Všetkých 100 zmlúv, z ktorých naše porovnanie vychádza, si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Vedú Mitsubishi, Viessmann, Panasonic a Daikin
Medzi najpredávanejšie tepelné čerpadlá na Slovensku možno podľa nášho prieskumu jednoznačne zaradiť zariadenia Mitsubishi. Tepelné čerpadlá tohto výrobcu tvorili v našej vzorke takmer tretinu (31). Išlo predovšetkým o tepelné čerpadlá PUHZ-SW100VAA s výkonom 10,6 kW, PUHZ-SHW112YAA s výkonom 13,9 kW a PUHZ-SHW140YHA s výkonom 17 kW.
Ďalšou značkou so silným zastúpením sú tepelné čerpadlá Viessmann, na ktoré sa viazalo 13 zo 100 analyzovaných zmlúv. Vo vzorke figurujú najmä tepelné čerpadlá Vitocal 100-S, Vitocal 111-S, Vitocal 222-S či Vitocal 200-S s výkonmi 8, 8,7 či 9 kW.
Tretie miesto v pomyselnom rebríčku obsadili tepelné čerpadlá Panasonic a Daikin Europe (zhodne po 11 zmlúv). Spomedzi zariadení značky Panasonic je podľa nášho prieskumu záujem najmä o výrobný typ WH-SXC09H3E8+WH-UX09HE8 a WH-SDC12H9E8+WH-UD16HE8. V prípade tepelných čerpadiel Daikin dominuje model ERLQ008C*V3/EHVH08S*26CB**.
Ďalším výrobcom, ktorý vo vzorke figuruje opakovanie je Stiebel Eltron (osem zmlúv), a to predovšetkým so svojím tepelným čerpadlom HPA-O 8 CS PLUS. S malým odstupom ďalej nasledujú tepelné čerpadlá od Samsungu (šesť zmlúv) a Johnson Controls-Hitachi Air Conditioning Spain (päť zmlúv).
Jeden či dvakrát sa v našej vzorke objavili tepelné čerpadlá aj od viacerých ďalších výrobcov. Sú nimi Atlantic Group, Bosch, Enertech, NIBE (po dve zmluvy), ait-deutschland, AI Trade, Hotjet CZ, LG Electronics, Master Therm tepelná čerpadla, TnG – Air.CZ a Vaillant (po jednej zmluve).
Tento orientačný rebríček poskytuje len približnú informáciu o slovenskom trhu s tepelnými čerpadlami a treba ho brať s veľkou rezervou. V situácií, kedy oficiálny rebríček výrobcov či predajcov neexistuje, však táto štatistika podáva aspoň základný prehľad o tom, ktoré značky tepelných čerpadiel patria na Slovensku medzi najpopulárnejšie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.