S meniacou sa energetikou rastie aj význam hydroelektrární. Mnohé fungujú už dekády a potrebujú viac, než pravidelnú údržbu.
Vodné elektrárne sú druhým najvýznamnejším zdrojom elektriny na Slovensku. Mnohé z nich sú v prevádzke už niekoľko dekád a niektoré, ako napríklad VE Ladce, či VE Švedlár, sa blížia ku storočnici existencie. No aj novšie a väčšie zdroje z 80. a 90. rokov už potrebujú modernizáciu nad rámec pravidelnej údržby.
Ako sa prevádzkovatelia vodných elektrární pozerajú na úlohy týchto zdrojov v meniacej sa energetike? Ako vnímajú podporu štátu? Kde, čo, ako a prečo chcú modernizovať? Aj o týchto otázkach diskutovali zástupcovia spoločností Slovenské elektrárne, Vodohospodárska výstavba a ČEZ na nedávnej konferencii Hydroturbo 2024.
Viac elektriny z Gabčíkova
Vodné dielo Gabčíkovo s viacerými elektrárňami na Dunaji zabezpečuje takmer 10 % spotreby elektriny na Slovensku. Hoci vodná elektráreň Gabčíkovo bola stavaná na špičkovú prevádzku, pre chýbajúci stupeň Nagymaros poskytuje iba elektrinu v prietočnom režime. Dôležitou funkciou je aj poskytovanie výkonu 4,5-9 MW pre systémové služby prenosovej sústavy.
Pre prevádzkovateľa diela, ktorým je štátny podnik Vohodohospodárska výstavba, je napriek tomu výroba elektriny až na treťom mieste v úlohách, ktoré obrovská vodná plocha zabezpečuje. Prioritou je protipovodňová ochrana, na druhom mieste zabezpečenie medzinárodnej plavby.
Zostáva vám 88% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.