Vo výzve z Plánu obnovy pochodili známe energofirmy aj spoločný zámer župy a súkromného investora.
Zatiaľ prakticky neexistujúci trh s vodíkom na Slovensku možno rozhýbu dotácie. Po tom, čo štát ešte predvlani prispel na elektrolyzér šalianskej chemičke Duslo z Modernizačného fondu, teraz získalo podporu ďalších päť firiem.
Ministerstvo hospodárstva v závere minulého týždňa (13. februára 2025) vyhodnotilo vodíkovú výzvu z Plánu obnovy. Výzva nabrala výrazný sklz. Pôvodným zámerom rezortu bolo otvoriť ju v apríli 2023, vyhlásili ju však až koncom mája 2024.
Ako ukázali nasledujúce mesiace, záujem o podporu bol. Žiadosti o dotácie prevýšili alokovanú sumu. Tá predstavovala 13,56 miliónov eur.
„Všetky predložené žiadosti a projekty sú aktuálne zaradené do procesu posudzovania splnenia podmienok poskytnutia prostriedkov mechanizmu. Ministerstvo hospodárstva SR predpokladá ich vyhodnotenie na jeseň 2024,“ uviedol v auguste rezort hospodárstva. Aj vyhodnocovanie žiadostí sa však napokon natiahlo o ďalšie mesiace.
V článku sa dozviete:
- kto sú úspešní žiadatelia,
- aké projekty uspeli vo výzve,
- koľko financií pôjde na jednotlivé zámery z Plánu obnovy.
Uspeli KOSIT so župou aj Veolia
Najvyššiu podporu vo výške 3,13 mil. eur spomedzi piatich podporených projektov rezort hospodárstva odklepol pre W2H2 KSK, s. r. o., čo je spoločný podnik Košického samosprávneho kraja (KSK) a spoločnosti KOSIT. Tá v Košiciach prevádzkuje zariadenie na energetické využitie odpadov (ZEVO), teda spaľovňu odpadov, ktorá v súčasnosti vyrába teplo pre systém centrálneho zásobovania teplom (CZT) a elektrinu.
Okrem ohláseného rozšírenia spaľovne k rozvojovým projektom KOSIT-u patrí aj výroba vodíka. KOSIT preto ešte v roku 2022 s KSK založil spoločnú firmu. Košická župa je pritom prvou zo slovenských samospráv s vlastnou vodíkovou stratégiou, ktorá počíta najmä s využívaním vodíka v doprave.
„Vodík chceme vyrábať na báze vysokoteplotného elektrolyzéra, teda elektrolýzou vody,“ priblížil generálny riaditeľ KOSIT Marián Christenko. „Vstupom pri takejto výrobe je elektrická energia, tepelná energia a voda, výstupom je vodík, ktorý sa uskladňuje v zásobníkoch a následne pod tlakom exportuje na čerpacie stanice. Na tento účel dobudujeme samostatnú prevádzku v areáli ZEVO v Košiciach-Barci.“
Košický župan Rastislav Trnka si od projektu sľubuje, že „za ideálnych podmienok“ bude možné v rámci vyrobiť také množstvo vodíka, ktoré postačí na pokrytie ročnej prevádzky približne 50 autobusov v prímestskej doprave.
Prvé vodíkové autobusy na Slovensku už jazdia, a to v Bratislave. Nepoháňa ich však „zelený vodík“ vyrobený elektrolýzou za využitia obnoviteľných zdrojov, ale vodík z rafinérie Slovnaft.
Druhú najvyššiu dotáciu z výzvy ministerstvo pridelilo spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s. Sumu 3,09 mil. eur spoločnosť získala na projekt, ktorý počíta s výrobou aj uskladnením vodíka.
Aj v tomto prípade ide o zámer, ktorý predstavitelia spoločnosti skloňujú už roky. Veľký projekt ráta s dvomi výrobnými linkami, ktoré budú produkovať biometán a vodík.
Prvá produkčná linka je založená na splyňovaní biomasového odpadu, z ktorého sa vyprodukuje syntézny plyn. Časť tohto plynu, ktorá sa nepoužije priamo v spaľovacej turbíne, pôjde do nového zariadenia na extrakciu obnoviteľných plynov. Z neho sa rôznymi technologickými postupmi vyextrahuje čistý biometán v objeme zhruba 140-tisíc megawatthodín ročne a zároveň čistý vodík v objeme zhruba 4 700 ton ročne.
„My tento vodík deklarujeme a definujeme ako zelený vodík,“ vysvetľoval začiatkom roka 2022 Martin Tricko zo spoločnosti Veolia Energia Slovensko. Aj v tomto prípade vodík plánujú uplatniť v doprave.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.