Výrobcovia energie z OZE píšu do Bruselu kvôli G-komponentu | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Výrobcovia energie z OZE píšu do Bruselu kvôli G-komponentu

Výrobcovia energie zo slnka, vetra a bioplynu sa obrátili listom na Alexandra Italianera, šéfa direktoriátu Európskej komisie pre hospodársku súťaž. Žiadajú ho, aby Komisia iniciovala diskusiu o pripravovanom zavedení G-komponentu, ktorý diskriminuje okrem iného aj producentov elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Výrobcovia energie z OZE píšu do Bruselu kvôli G-komponentu

Dreamstime.com

G-komponent predstavuje poplatok, ktorý majú od roku 2014 platiť všetci výrobcovia energie za to, že dodávajú elektrinu do prenosovej sústavy, resp. do distribučnej siete. Podľa výrobcov je však výška poplatku určená diskriminačne a niektorých zaťaží oveľa väčšími nákladmi v pomere k vyprodukovanému napätiu. Predovšetkým ide o obnoviteľné zdroje.

Výrobcovia tvrdia, že zatiaľ čo najnižšia hranica poplatku je určená na 50 centov za megawatthodinu ročne, napríklad pre slnečné zdroje dosiahne až 40-násobok tejto hodnoty. „Nastavením poplatku sú znevýhodňovaní aj výrobcovia využívajúci rovnakú technológiu, a to v dôsledku pripojenia na rôzne napäťové úrovne,“ konštatujú výrobcovia energie v liste.

Podľa výrobcov je známym a medializovaným príkladom tepelná elektráreň vo Vojanoch, ktorá dodáva časť produkcie do prenosovej sústavy a časť do distribučnej sústavy. Práve tieto dva bloky majú byť zaťažené vyšším poplatkom, takže hrozí ich zatvorenie.

„Bohužiaľ sa musíme obrátiť na Brusel, pretože na Slovensku o takomto závažnom rozhodnutí neprebehla žiadna diskusia,“ dodáva Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. „Dokonca o ňom ani nehlasoval parlament, stačilo prijatie obyčajnej vyhlášky na to, aby sa zmenil zákon a spolu s ním aj podnikateľské prostredie v energetike. Považujeme takýto postup za protiprávny. Keďže by sme však radi predošli súdnym sporom a ďalším komplikáciám, ešte vždy dávame šancu diskusii s príslušnými inštitúciami. Práve v tom je zmysel listu, ktorý posielame Európskej komisii.“

„Aplikácia filozofie G-komponentu v slovenských podmienkach nielenže znevýhodňuje niektorých výrobcov elektrickej energie vo vzťahu k druhým výrobcom na vnútornom trhu Slovenskej republiky, ale zároveň znižuje schopnosť zapojiť sa do hospodárskej súťaže zo strany slovenských výrobcov na trhoch okolitých krajín,“ konštatujú vo svojom liste zástupcovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu, Asociácie výrobcov elektriny zo slnka, Asociácie výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov, Združenia pre veternú energiu Slovenska a Združenia výrobcov ekologickej energie Slovenska.

Výrobcovia energie predpkladajú, že ak Európska komisia otvorí diskusiu o probléme, pomôže to zo stredoeurópskeho regiónu odstrániť existujúce narušenie hospodárskej súťaže.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ťažba má začať o pár rokov

Objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ťažba má začať o pár rokov

V kráteri vyhasnutej sopky by sa malo nachádzať viac lítia, než v doteraz najväčšom ložisku v Bolívii.

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Do kľúčovej vyhlášky majú pribudnúť aj nové definície.

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

V druhom štvrťroku sa medziročný pokles prehĺbil, ukazujú dáta Eurostatu.