Bratislava – Slovenské stavebníctvo sa z kómy neprebralo ani minulý rok. Nad vodou odvetvie drží predovšetkým zatepľovanie. No ani tento segment prílišné nárasty v roku 2012 nevykázal. Aspoň to vyplýva zo správy združenia výrobcov penového polystyrénu. Podľa nej minulý rok spotreba polystyrénu dokonca celkovo klesla o päť percent.
Optimizmus netaja
Podľa vyjadrení združenia sa v šak pokles produkcie týka predovšetkým oblastí mimo stavebníctva. No ani samotné zatepľovanie, či realizácia nových nehnuteľností pri spotrebe penového polystyrénu nenarástla. „Spotrebu penového polystyrénu v tomto roku výrazne neovplyvnila nižšia spotreba v stavebníctve s výnimkou zatepľovania, ale nižšia spotreba pre výrobky v obalovom priemysle,“ podotýka Marta Strapková.
Podľa jej slov sa tak výroba izolačného materiálu dostala na úroveň z roku 2009, teda obdobia najväčšieho úderu krízy na stavebníctvo i celkový priemysel. „Výhľady na budúci rok sú však už optimistickejšie. Spotreba by sa mala mierne zvýšiť aj vďaka pripravovaným podporným finančným programom zo Štátneho fondu rozvoja a bývania,“ uzatvára Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.
Konkurzy nekončia
Ani stabilnejšia situácia v stavebníctve a zatepľovaní však neznamená dobrú správu. Podčiarkuje to i takmer pravidelné vyhlásenia konkurzov stavebných spoločností zameraných na zatepľovanie, či predajcov izolačných materiálov Najčerstvejším príkladom prečisťovania trhu je firma Gipsol S. „Súd vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka Gipsol S,“vyhlásil tento týždeň Okresný súd Bratislava I.
Podobný osud čaká i východoslovenskú firmu Baumeko. Spoločnosť pôsobí na trhu od roku 1997 pričom za ten čas otvorila svoje tri pobočky vo Vranove nad Topľou, Humennom a Medzilaborciach
Dve tretiny bytov
Stavebníci i producenti materiálov vidia východisko najmä v štáte. Ten je nie len jedným z kľúčových zadávateľov zákaziek, ale zároveň formou štátnej podpory môže motivovať k zatepľovaniu i bežných obyvateľov. „Stále totiž registrujeme okolo dvoch tretín nezateplených obvodových stien bytových budov,“ uzatvára Marta Strapková.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.