Tlačová správa: Povieme „NIE“ likvidačným účtom za populizmus vlády | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
DTE 2022
INNOGY

Tlačová správa: Povieme „NIE“ likvidačným účtom za populizmus vlády

21. 12. 2014 Tlačová správa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu. (AVÍZO PROTESTU: Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu vyjadrí nesúhlas s likvidačným opatrením namiereným proti výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov)

Tlačová správa: Povieme „NIE“ likvidačným účtom za populizmus vlády

Výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov, stovky firiem a tisícky zamestnancov sa krátko pred Vianocami ocitli v existenčnom ohrození. Hrozia im obrovské finančné straty len preto, lebo Smer potrebuje splniť svoj ďalší predvolebný sľub: znížiť cenu za elektrickú energiu o 10 percent. A potrebuje na to získať peniaze.

Nesúhlas s postupom, ktorý je v rozpore s právnym štátom a akýmkoľvek civilizovaným prostredím, prídu výrobcovia energie zajtra, 22. 12. 2014 o 10:00 vyjadriť priamo do distribučných spoločností, teda na pôdu Západoslovenskej energetiky v Bratislave, Stredoslovenskej energetiky v  Žiline, Východoslovenskej energetiky v Košiciach.

Veľkej časti výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov totiž hrozí, že prídu o podporu vo forme štátom garantovanej ceny za elektrinu. Distribučné spoločnosti ich chcú takto trestať za údajné nesplnenie si administratívnej povinnosti, teda oznámenia plánu výroby na nasledujúci rok do 15. augusta toho roku.

Z formality, ktorú v minulosti nik nevyžadoval, sa stal účinný nástroj, ktorým výrobcom energie možno siahnuť priamo na existenciu, keďže nebudú schopní platiť svoje bankové záväzky za výstavbu týchto zdrojov.

O účelovosti sankcií svedčí fakt, že si napríklad distribučky svojvoľne určovali, čo považujú za splnenú povinnosť a čo nie – napríklad neuznávali tlačivo, ktoré bolo odoslané 13. augusta, teda dva dni vopred.

Drastické opatrenie nepoškodí veľkých „solárnych barónov“, medzi ktorými sa často skloňujú mená spájané so Smerom. Poškodia poľnohospodárske družstvá s bioplynovými stanicami, malé podniky, ktoré si postavili zdroje vlastnej energie. Poškodia a zničia firmy, ktoré nebudú schopné splácať úvery a ich zamestnanci sa ocitnú na ulici.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu ostro protestuje proti tomuto postupu. Nielen preto, že likviduje firmy, ktoré sú jej členmi. Dôvodom je tiež fakt, že tento krok spochybňuje projekt podpory malých obnoviteľných zdrojov za pomoci príspevku z eurofondov. Vláda už avizovala, že takto môže zdroj energie získať 50- až 70-tisíc občanov. Akú majú mať títo ľudia istotu, že aj ich niekto v budúcnosti takýmto pokútnym spôsobom nepripraví o peniaze? Komu a akou „fintou“ vláda vezme prostriedky, keď bude ďalší rok opäť potrebovať znížiť cenu energie alebo splniť iný svoj sľub? Vezmú ich tento raz automobilkám alebo ženám na materskej?

V pondelok 22. 12. 2014 povieme „NIE“ protiprávnemu spôsobu získavania peňazí na plnenie politických sľubov. Povieme „NIE“ hľadaniu obetí, ktoré musia platiť účty za populizmus vlády.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nový projekt market couplingu pôjde do prevádzky v apríli 2022, hlásia SEPS a OKTE

Nový projekt market couplingu pôjde do prevádzky v apríli 2022, hlásia SEPS a OKTE

V minulom roku projekt nabral sklz.

Envirorezort chce podporiť výrobu izolačných materiálov z textilného odpadu

Envirorezort chce podporiť výrobu izolačných materiálov z textilného odpadu

Textilný odpad môže podľa ministra Budaja nahrádzať polystyrén pri tepelnej izolácii budov.

Monitoring energetiky | 19. - 25. 1. 2022

Monitoring energetiky | 19. - 25. 1. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.