VSDS
DTE
SPP - Distribúcia

Slovenské elektrárne po Vojanoch zrejme zatvoria aj Nováky

Po elektrárni Vojany, ktorá by sa mala zatvoriť prvého októbra, príde v budúcom roku pravdepodobne na rad aj ďalšia prevádzka. S výrobou elektrickej energie by sa malo skončiť aj v Novákoch.

Slovenské elektrárne po Vojanoch zrejme zatvoria aj Nováky

Foto: Slovenské elektrárne

Nedostatočný doplatok

Elektráreň Nováky dlhé roky vyrába stratu vďaka povinnému nakupovaniu domáceho hnedého uhlia, a tak je prirodzeným kandidátom na uzatvorenie,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Doteraz túto stratu vykrýval špeciálny doplatok, ktorý platili spotrebitelia elektriny. Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia bola zahrnutá v tarife za prevádzkovanie systému.

Tento doplatok však nepokrýval celú stratu a s nástupom novej vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike by v roku 2017 malo prísť k ešte väčšiemu prehĺbeniu tohto rozdielu. To určite bude motivovať majiteľa hľadať zodpovedné riešenie tejto situácie,“ priblížil Vlachynský.

Ďalšie straty už nepripustia

Jeho slová potvrdzujú aj samotné Slovenské elektrárne. Podľa hovorkyne nášho dominantného producenta elektriny Jany Burdovej ohrozená je aj prevádzka elektrární Nováky, ktoré sú prevádzkované na základe všeobecného hospodárskeho záujmu, no spoločnosť nedostáva od štátu dostatočné doplatky.

„Vzhľadom na to, že nám súčasná ekonomická situácia firmy nedovoľuje generovať ďalšie straty, po nadobudnutí navrhovanej vyhlášky o cenovej regulácii nebudú Slovenské elektrárne schopné prevádzkovať TE Nováky,“ vyhlásila Burdová.

Výroba elektriny aj tepla

Závod hnedouhoľnej Elektrárne Nováky (ENO) sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní a bývalých Nováckych chemických závodov.

Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany, ako aj pre priemyselné a iné organizácie a pary pre dodávku tepla okolitým priemyselným podnikom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Oslovený01.08.2016 (20:39)
    Citát Pani Burdovej : Vzhľadom na to, že nám súčasná ekonomická situácia firmy nedovoľuje generovať ďalšie straty???, po nadobudnutí navrhovanej vyhlášky o cenovej regulácii nebudú ??? Slovenské elektrárne schopné prevádzkovať TE Nováky,“ vyhlásila Burdová. Článok sa týka Elektrárne Nováky. Dá sa napísať tak, že Pani Burdová všetkému rozumie... Nerozumie a má málo informácií, alebo vedome zavádza. Určite o svoje miesto nepríde, všakže... Zjavne ju nezaujíma, čo bude tých cca 4000 ľudí + robiť na dlažbe. To je prvý fakt. Druhý fakt je, že štát "dotuje" ťažbu uhlia v regione, žiaľ, pravda je, že peniažky štátu, ktorými "vraj dotuje" vraj ! baníkov idú kamsi do stratena. Určite nekončia v Bani ba ani v Elektrárni. Ktosi by sa mal zamyslieť, čo s tými alobalovými peniazmi "určití ľudia v BA" robia. Nehovoriac o bývalých "odčlenených" zamestnancov podniku, ktorí teraz pod baňou zarábajú 500-600 eur v čistom. Myslené pracovníkov, ktorí pracovali a pracujú i naďalej na svojich postoch /smenoví pracovníci/ pod podnikom a ten sa ich rozhodol zbaviť elegantným spôsobom... Baňa im dala "mizerné platy" - v porovnaní s ich pôvodným zárobkom. Nejedná sa o malý počet ľudí 300 kusov asi.+ - Takže sme ušetrili, ale čo ? Všetko, čo tu je napísané sa dá overiť, stačí snaha. Čo myslíte, kam tie ušetrené peniažky idú ? A už keď , tak to uzavrieme Mochovcami, ktoré sú asi najväčší tunel v tomto štáte zvanom Slovensko. Verte-neverte Mochovce sa Nikdy, ako investícia pri cenách energie nikomu nevrátia. Čo likvidácia bloku v Bohuniciach? Preinvestovalo sa 1.5 miliardy Eur a ďalších 700 tisíc chýba. Kto toto platí ?? Netvrdím, že čísla sú presné no ďaleko k nim nemajú... Dalo by sa písať veľa a konkrétnejšie, ale načo by to bolo. Samozrejme, je to názor, nemusí korešpondovať s čitateľovým. Vďaka za Váš čas.
  2. ipoultry@mail.ru11.08.2016 (10:26)
    Polícia SR robila raziu v SE, no o výsledku sa už verejnosť nedozvedela dokopy nič. Pre čo neurobil ktosi takúto raziu aj v jednotlivých závodoch, napríklad v Novákoch / Vojanoch/ Vodných a neskontroloval, ako sa v podniku hospodári s peniazmi SE od kúpy SE ENELOM ? Boli by Ste prekvapení, koľko zbytočných Eur sa vyhádzalo s tichým súhlasom Generálneho riaditeľstva v Bratislave. V rámci znižovania počtu zmenových zamestnancov sa zvýšil počet ranných minimálne o dvojnásobok. Nie len v závodoch. Čo tam tí ľudia robia ? Pani Burdová, máte takéto informácie ? Inak článok o modernizácii českej tepelnej elektrárne je pekný, no chýba článok o Nováckej elektrárni,ktorá má po oprave tento rok spustené bloky Eno B 1+2 odsírené, opravené, pribudla močovina na zníženie emisií, kde je o tom informácia ? Načo Ste vyhodili peniaze na opravu oboch blokov v Novákoch, aby spľňali prísne kritériá emisií kladené z EU, keď to chcete zavrieť ? Čím budete vykurovať mesto Prievidza a podniky v lokalite, ak zrušíte Opravenú Novácku Elektráreň ? Prečo Ste dopustili predaj časti SE spoločnosti EPH ? Ešte stále je z čoho kradnúť. Vivat Slovensko !!!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Rastie podiel záujemcov o kúpu elektromobilu, aj miera spokojnosti s ich používaním. Na druhej strane kritická masa vodičov stále vyčkáva kvôli obavám, odhalil prieskum spoločnosti McKinsey.

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Prvá z veľkých kuriérskych spoločností na Slovensku vsádza na cyklokuriérov a elektrické dodávky Voltia. Ponúka dodávky bez emisií.

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Negatívne renomé OZE začalo politickým rozdávaním kapacít v SEPS-e v roku 2009. Opozičné strany chcú viac trhu v energetike a umožniť výrobcom realizovať ich zámery, ktoré nezaťažia sieť ani cenu elektriny.