Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
Dny teplárenství a energetiky

Po automobilkách majú zrejme na krku ďalší škandál aj výrobcovia elektroniky

Nielen producenti automobilov podvádzali pri emisných testoch. Rovnakú taktiku zvolili aj výrobcovia domácich spotrebičov pri meraní spotreby energie.

televízory

Foto: Fotolia

Nepresné energetické štítky

Ako napísal britský denník The Guardian, väčšina televízorov, umývačiek riadu či chladničiek a mrazničiek majú oveľa vyššiu spotrebu, než uvádzajú výrobcovia na energetických štítkoch týchto produktov.

Rozdiely vôbec nie sú zanedbateľné a dosahujú až 100 percent.

Vyplýva to z výsledkov štúdie EÚ, na ktorú sa odvoláva The Guardian. Až štyri zo siedmych moderných televízorov (UHD) má reálnu spotrebu dvojnásobne väčšiu oproti proklamovaným a testovaným údajom.

„Jeden zo skúmaných televízorov mal o 47 percent väčšiu spotrebu v teste založenom na skutočnom sledovaní namiesto štandardného európskeho testu,“ tvrdia autori štúdie.

Jedným z vysvetlení je to, že zariadenie dokáže detekovať zavedené testy, ako napríklad EN 62087:2016 video klip test a prispôsobiť svoje správanie tak, aby namerané hodnoty počas skúšky boli nižšie. Video klip test je štandardizované skúšanie, ktoré pred vyše dekádou predstavila Medzinárodná elektrotechnická komisia. Tieto merania mali čo najvernešie odrážať správanie divákov pri sledovaní televízie.

Nové testy

The Guardian ďalej uviedol, že regulačné úrady vo Švédsku a Veľkej Británii sa už dávnejšie sťažovali na to, že niektoré televízne sety dokážu rozpoznať testy Medzinárodnej elektrotechnickej komisie.

Chris Spiliotopoulos, jeden z autorov štúdie, na margo jej výsledkov vyhlásil, že politici by teraz mali predstaviť novú direktívu, ktorá by štandardizovala testy elektronických zariadení, tak aby odzrkadľovali reálne podmienky používania.

„Nemôžeme sa už viac spoliehať na metódy testovania, ktoré poskytujú neférové podmienky hry,“ dodal.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ktorý tepelnoizolačný materiál zvoliť? Expandovaný polystyrén dodajú bez čakania

Ktorý tepelnoizolačný materiál zvoliť? Expandovaný polystyrén dodajú bez čakania

Silný dopyt po stavebných materiáloch u niektorých komodít spôsobuje na začiatku stavebnej sezóny nedostatok zásob. Expandovaný (penový) polystyrén je však momentálne dostupný u výrobcov vo všetkých regiónoch Slovenska.

Zelená domácnostiam: Kotly na biomasu zaujali menej, nevyužité prostriedky sa presunú

Zelená domácnostiam: Kotly na biomasu zaujali menej, nevyužité prostriedky sa presunú

Suma určená na príspevky na biomasové kotly v 21. kole Zelenej domácnostiam sa nevyčerpala. Nevyužité prostriedky však neprepadnú.

Za odber elektriny dostať zaplatené? Inteligentné siete to umožňujú

Za odber elektriny dostať zaplatené? Inteligentné siete to umožňujú

Dodávateľ využíva obnoviteľné zdroje energie a inteligentné merače spotreby pri flexibilnej tarife odrážajúcej aktuálnu cenu elektriny na trhu.