Nový zákon o spotrebnej dani z elektriny a plynu má uľahčiť administratívnu záťaž | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Nový zákon o spotrebnej dani z elektriny a plynu má uľahčiť administratívnu záťaž

Minulý týždeň schválila vláda návrh zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu. Rezort financií, ktorý návrh predložil, deklaroval zlepšenie podnikateľského prostredia a najmä zníženie administratívnej záťaže pre registrované subjekty.

Nový zákon o spotrebnej dani z elektriny a plynu má uľahčiť administratívnu záťaž

Dreamstime

Dôležitou zmenou, ktorú zákon prinesie, je zvýšenie limitu, kedy daňové subjekty nebudú musieť podávať daňové priznanie, ani zaplatiť daň. Z pôvodných 3,31 eur stúpla hranica daňovej povinnosti nad 5 eur.
Navrhovaný zákon by mal začať platiť od začiatku budúceho roku.

Boj o daň z OZE

Zákon vo svojom pôvodnom znení oslobodzuje výrobcov elektriny z OZE od spotrebnej dane. Práve úľavy pre výrobcov žiadal regulačný úrad v novom zákone zrušiť. „Uvedenú zmenu navrhujeme z dôvodu zabezpečenia nediskriminačného prístupu ku všetkým výrobcom elektrickej energie,“ uviedol ÚRSO vo svojej pripomienke. Ten argumentuje zákonom o podpore OZE prostredníctvom, ktorého sa už podpora realizuje.

Naopak rozšíriť úľavu od spotrebnej dane presadzoval Klub 500. V prípade elektriny vyrobenej v zariadení na kombinovanú výrobu elektriny a tepla chcel navýšiť oslobodenie z 12 na 15 rokov od uvedenia zariadenia do prevádzky.

Obe námietky však ministerstvo zamietlo a daňová úľava pre OZE a kombinovanú výrobu elektriny zostáva nezmenená. „Ministerstvo v súčasnosti analyzuje rozsahy podpôr na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie i v kontexte iných právnych predpisov,“ poznamenal rezort na záver pripomienok.

Zamestnávatelia zmeny vítajú

Republiková únia zamestnávateľov, ktorá taktiež návrh pripomienkovala, prijala pozitívne ohlasované zmeny aj napriek viacerým námietkam.
Po novom napríklad nemusia podávať colnému úradu daňové priznanie tí platitelia dane, ktorí realizovali dodávky elektriny, plynu, či uhlia bez dane alebo oslobodenej od dane.

Ďalšou zmenou, ktorú ministerstvo prezentuje je, že sa od daňových subjektov nebudú vyžadovať také údaje, ktoré správca dane nevyužíva alebo ich už má k dispozícií. Jedným z nich je údaj o ročnej spotrebe elektriny na účely oslobodené od dane, ktoré musel žiadateľ o registráciu oprávneného spotrebiteľa elektriny predložiť.
Ministerstvo taktiež zrušilo ustanovenie o neuložení pokuty v prípade, ak jej výška nepresiahne 16,59 eura.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ťažba má začať o pár rokov

Objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ťažba má začať o pár rokov

V kráteri vyhasnutej sopky by sa malo nachádzať viac lítia, než v doteraz najväčšom ložisku v Bolívii.

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Platia len od júla a čaká ich prvá novela. ÚRSO ide novelizovať pravidlá trhu s elektrinou

Do kľúčovej vyhlášky majú pribudnúť aj nové definície.

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

Dováža sa menej plynu aj ropy. Energetické importy EÚ v roku 2023 klesajú

V druhom štvrťroku sa medziročný pokles prehĺbil, ukazujú dáta Eurostatu.