Česká firma Knob Engines plánuje uviesť vyspelý birotačný motor, ktorý by mohol umožniť ultraľahkým lietadlám lietať i na alternatívne palivá ako zemný plyn či etanol.
Spoločnosť Knob Engines z Čelákovíc v blízkosti v Prahy by mohla v blízkej budúcnosti spôsobiť vo výrobe malých leteckých motorov malú revolúciu. Firma si svoje unikátne riešenie už dala patentovať v Českej republike, Spojených štátoch, Kanade, Austrálii a Juhoafrickej republike.
„V súčasnej dobe sme v štádiu testovania prototypov. K výrobe vedie ešte pomerne dlhá cesta,“ povedal pre Energie-porta.sk konateľ firmy, Jiří Drahovzal.
Foto: Knob Engines
O vývoji nového birotačného motora informoval minulý týždni ako prvý spravodajský portál E15.cz. Firma do vývoja vložila už dvadsať miliónov korún (asi 750 tisíc eur). Jej cieľom je získať na trhu motorov pre ultraľahké lietadlá a bezpilotné prostriedky (UAV). podiel rádovo niekoľko percent.
„Náš trojvalcový birotačný motor A3 má celkom unikátnu konštrukciu. Pre malé letectvo sa doposiaľ používajú tradičné piestové motory, ktorých dizajn a konštrukcia sú z veľkej väčšiny staršie ako päťdesiat rokov,“ povedal Drahovzal, pre E15.cz.
Lietať sa možno bude i na plyn či etanol
Výsledkom vývoja by mal byť hviezdicový piestový motor s klasickým štvordobovým cyklom s piestami a kľukovým mechanizmom. Vrtuľa ultraľahkého lietadla by mala byť pripojená priamo k rotujúcemu bloku motoru.
Menší, ľahší a výkonnejší motor českej spoločnosti by mal umožňovať využívanie i alternatívnych palív, ktoré sa zatiaľ v letectve štandardne nevyužívajú. Podľa plánov Knob Engines môže po úpravách motora ísť o zemný plyn a etanol.
„Intenzívne rokujeme s výrobcami lietadiel, ktorí majú záujem motor do svojich ultraľahkých lietadiel zabudovať a podieľať sa na letových skúškach motoru,“ uviedol ďalej konateľ firmy.
Foto: Knob Engines
Okrem samotnej firmy sa na vývoji motoru podieľajú i experti z Českého vysokého učenia technického. Nová verzia birotačného motoru by podľa predstáv Knob Engines mohla nájsť uplatnenie aj v šiestich ďalších odboroch.
Prostriedky do vývoja motoru zatiaľ vložili iba spoluvlastníci firmy a celý projekt je tak iba v prvom štádiu financovania. Licenciu na výrobu leteckého variantu motoru sa bude firma snažiť predať. Na globálnom trhu v súčasnosti pôsobí asi šesťdesiat výrobcov motorov pre ultraľahké lietadlá.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.