VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

ePURE: Američania obchádzajú clo za dovoz etanolu cez Nórsko

Americkí výrobcovia bioetanolu obchádzajú dovozné clá Európskej únie. Práve preto sa obrátili ich konkurenti zo starého kontinentu na Európsku komisiu, aby celú záležitosť prešetrila. „Spolupáchateľom“  Američanov v tomto prípade má byť Nórsko, ktoré má oveľa jednoduchší prístup na jednotný európsky trh.

ePURE: Američania obchádzajú clo za dovoz etanolu cez Nórsko

Nekalé praktiky

Európski producenti bioetanolu, združení v ePURE, kde má zastúpenie aj Slovensko, žiadajú Brusel, aby prešetril a zakročil voči Spojeným štátom americkým za obchádzanie cla na dovoz etanolu do Európy.

Dovozné clo bolo zavedené pred rokom. Spoločnosti zo starého kontinentu argumentujú nekalým tlačením cien etanolu nadol, čo znevýhodňuje a ohrozuje európskych výrobcov. „Naliehame na autority EÚ, aby ochránili európskych výrobcov etanolu pred ďalším nezákonným americkým etanolom,“ vyhlásil Rob Vierhout, generálny tajomník ePURE.

Dovoz cez Nórsko

Po tom, čo Európska únia vo februári 2013 schválila anti-dumpingové clo na dovoz etanolu z USA, objavil sa nový spôsob dovozu etanolu do Európy. Americkí výrobcovia začali vo veľkom voziť etanol do Nórska. Podľa združenia ePURE objem dovezeného etanolu narástol v Nórsku za rok desaťnásobne. V praxi to znamená, že dosiahol rovnakú úroveň ako americký export do Brazílie.

So zvýšeným dovozom etanolu do Nórska zároveň stúpol aj vývoz etanolu z tejto severskej krajiny do štátov Európskej únie, avšak v podobe hotového benzínu so 48 percentnou prímesou etanolu. Na túto komoditu sa už anti-dumpingové clo ale nevzťahuje.

Ohrozený priemysel aj rozpočet EÚ

Clo na dovoz amerického etanolu zaviedla Európska únia po tom, čo zistila, že americkí producenti využívajú domáce dotácie na výrobu tejto komodity a následne ho predávajú v Európe za nezákonne nízke ceny. Združenie európskych výrobcov etanolu z obnoviteľných zdrojov ePURE, upozornilo Európsku komisiu, že USA obchádzajú anti-dumpingové opatrenia, a tým ohrozujú domáci biopalivový priemysel. Veľké objemy lacného dovezeného etanolu tlačia jeho ceny na európskych burzách dolu.

Situácia zašla až tak ďaleko, že podniky nedostávajú za svoje produkty zaplatené ani na úrovni výrobných nákladov. Nízke ceny nezodpovedajú trhovej realite a podľa výrobcov sťažujú rokovania s európskymi rafinériami.

Navyše ePURE argumentuje, že rozpočet únie týmto prichádza o milióny eur.

Značky
biopalivá

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.