Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Vláda pripravuje koncepciu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnej správe

Záväzky by sa už nemali započítavať do verejného dlhu.

Energetická služba pre verejné budovy v Bratislave

Foto: Fotolia

Budovy patria k oblastiam s najväčšou spotrebou energie. Trendom, forsírovaným v celej Európskej únii, je znižovanie energetickej náročnosti ekonomiky prostredníctvom rôznych opatrení. Jedným z nich je aj garantovaná energetická služba. Zaručené dosahovanie úspor už niekoľko rokov aplikujú firmy a podniky v komerčnom sektore, no verejné úrady touto cestou doteraz nemohli ísť.

Bránila im v tom metodika započítavania záväzkov do verejného dlhu. No v septembri minulého roku vydal Eurostat usmernenie, podľa ktorého sa zmluvné záväzky subjektov verejnej správy, ktoré vstupujú do energetickej služby, nebudú započítavať do verejného dlhu krajiny, prípadne do dlhu daného subjektu verejnej správy.

To prakticky už umožňuje realizáciu takýchto úspor aj vo verejnom sektore. Zodpovedné rezorty (MF SR a MH SR) preto pripravili usmernenie pre subjekty verejnej správy a preskúmali právne aj účtovné aspekty GES.

Čo je garantovaná energetická služba

Garantovaná energetická služba (ďalej aj „GES“) pochádza z anglického výrazu Energy Performance Contracting (EPC), je forma zmluvného vzťahu medzi poskytovateľom GES  a prijímateľom služby, ktorým bude v tomto prípade subjekt verejnej správy.

Jej podstatou je, že poskytovateľ realizuje opatrenia, ktorými prijímateľ (majiteľ, správca budovy) dosiahne zníženie spotreby energie na vopred zmluvne stanovenú úroveň počas trvania dohody. Za to poskytovateľovi prináleží odmena ako časť z realizovaných úspor.

Aj OZE zariadenia

Aj keď je tento dokument primárne zameraný na budovy a ich vykurovanie, nevylučuje aj iné opatrenia vedúce k úspore energie vrátane napríklad opatrení vykonaných na osvetlení, klimatizačných zariadeniach, ale aj zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie.

“Pri zariadeniach OZE je ale nevyhnutné, aby kapitálové výdavky na realizáciu týchto opatrení nepresiahli 50% z celkovej úspory nákladov. V prípade nedosiahnutia uvedeného garantovaného zníženia spotreby energie platí, že poskytovateľ GES je prijímateľovi služby povinný kompenzovať rozdiel medzi garantovanou a skutočnou úsporou energie.”

“Vzhľadom na to, že na Slovensku je vyše 10 000 verejných budov, poskytuje model GES značný potenciál modernizovať a rekonštruovať budovy a technologické zariadenia bez potreby priamej kapitálovej investície na tento účel z verejných zdrojov, potenciál znížiť náklady verejnej správy na energie, prispieť k predĺženiu životnosti verejných budov a  zlepšiť kvalitu životného prostredia,” uvádzajú predkladatelia materiálu.

Pomôcť môže aj Bratislave

Garantovaná energetická služba môže pomôcť aj verejným budovám v Bratislavskom kraji, ktoré nemôžu čerpať eurofondy. “Je vhodné zamerať sa v najbližšom období najmä na projekty pre budovy verejnej správy, ktoré nie je možné financovať pomocou Európskych štrukturálnych a investičných fondov, a prioritizovať obnovu verejných budov s čo najväčšou podlahovou plochou umiestnené v Bratislavskom kraji.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.