INNOGY
VSDS
Belimo 2

ČEZ púšťa slovenské jadro k vode. Rosatom si u nás otvára pobočku

Bratislava – Český energetický gigant čoraz výraznejšie cúva zo slovenského jadrového programu. Naopak ruský Rosatom svoju prítomnosť posilňuje. Napovedá tomu i skutočnosť, že Slovensko je štvrtou krajinou sveta, v ktorej ruské konzorcium otvorilo svoju pobočku. Len pred pár dňami si Rosatom u nás zaregistroval pobočku Rusatom Oversis.

ČEZ púšťa slovenské jadro k vode. Rosatom si u nás otvára pobočku

archiv

ae_bohunice_220.jpg
„Otvorenie marketingových kancelárií je totiž jedným z hlavných nástrojov expanzie ruských technológií na globálnom trhu,“ konštatuje námestník generálneho riaditeľa Rosatomu pre rozvoj a medzinárodný biznis Kirill Komarov.

Perspektívny trh

Otvorenie obchodného zastúpenia prirodzene nie je dielom náhody. Úlohou novej pobočky Rosatomu je podpora ruských jadrových firiem pri kľúčových biznisoch na Slovensku. Nie len prebiehajúcej dostavby blokov v Mochovciach, ale z dlhodobého hľadiska i piateho bloku v Jaslovských Bohuniciach. „Kancelárie totiž vytvárajú možnosti pre uplatnenie komplexných ponúk korporácie na perspektívnych trhoch,“ pokračuje Kirill Komarov. „Otvorenie pobočky na Slovensku je preto prirodzené a pochopiteľné,“ uzatvára Džomar Alijev, generálny riaditeľ Rusatom Oversis.

Rozhodujú Čechy

Otázka, či bude konzorcium participovať aj na dostavbe Jaslovských Bohuníc však zostáva otvorená. Pritom o jednom z rozhodujúcich faktorov sa nerozhoduje na Slovensku, ale u našich západných susedov. Podľa kuloárnych informácií je totiž viac ako pravdepodobné, že víťaz tendra na dostavbu jadrovej elektrárne v Temelíne má dvere otvorené i do Bohuníc.

Po vylúčení francúzskej Arevy tak o českú megainvestíciu už súperia len štátny koncern Rosatom a americký Westinghouse.

Ahoj ČEZ

Kroky opačným smerom zas podniká český energetický gigant ČEZ. Práve ten má uvažovať o predaji svojho podielu v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JASS). Česká spoločnosť JASS založila a vlastní 49 percent. Zvyšných 59 vlastní štátna firma JAVYS. Cena českého podielu sa má pohybovať na úrovni 110 miliónov eur. Hovorca ČEZ Ladislav Kříž informácie o predaji nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „ČEZ spoločne so svojím slovenským partnerom JAVYS pokračuje v prípravných činnostiach podľa schváleného harmonogramu," vyhlásil. Jedným z dôvodov „vycúvania“ českej spoločnosti má byť nedostatok financií na investície do jadrového programu na Slovensku.

Potenciálnym záujemcom o voľný podiel v JASS však môže byť práve ruský Rosatom. Ten pre médiá možnú transakciu rovnako ani nepoprel ani nevyvrátil. „Nebudeme to komentovať," odpovedal na otázky MF DNES hovorca Rosatomu Overseas Ivan Dybov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na západnom Slovensku majú vyrásť veterné elektrárne, majú však konkurenta

Na západnom Slovensku majú vyrásť veterné elektrárne, majú však konkurenta

So zámerom vybudovať veterný park v rovnakej obci prišla už koncom minulého roka iná energetická spoločnosť.

Návrh balíka "Fit for 55" má byť v rozpore s predchádzajúcou dohodou krajín EÚ

Návrh balíka "Fit for 55" má byť v rozpore s predchádzajúcou dohodou krajín EÚ

Cieľ zníženia emisií o 55 % je v poriadku. Ale nechajte krajiny určovať si vlastnú cestu na jeho dosiahnutie, apeluje René Neděla z Ministerstva priemyslu a obchodu ČR.

Pavel Šimon: Zlacnenie a inovácie prinášajú pre fotovoltické systémy nové možnosti (VIDEO)

Pavel Šimon: Zlacnenie a inovácie prinášajú pre fotovoltické systémy nové možnosti (VIDEO)

Rozvoj fotovoltiky na Slovensku brzdí legislatíva, ktorá neumožňuje využívanie komunitných zdrojov a vôbec nepozná akumuláciu, upozorňuje energetický konzultant P. Šimon.