Bridlicový plyn je novým zdrojom energie | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Bridlicový plyn je novým zdrojom energie

Bridlicový plyn je zemný plyn, ktorý je "uväznený" vo formáciách bridlíc. Bridlice sú jemne zrnité sedimentárne horniny, ktoré môžu byť bohatými zdrojmi ropy a zemného plynu. Počas posledných desiatich rokov kombinácia horizontálneho vŕtania a hydraulického frakturovania umožnili získať prístup k veľkým objemom bridlicového plynu, ktoré boli predtým pre výrobu neefektívne. V USA produkcia zemného plynu z bridlíc omladila celý priemysel ťažby zemného plynu.

Bridlicový plyn je novým zdrojom energie

Foto: © Konstantin Kaminskiy | Dreamstime.com

Bridlicový plyn je plyn "uložený" priamo v bridliciach a v ostatných rokoch jeho ťažba rapídne rastie. V roku 2009 tvoril už 14% celkovej americkej ponuky zemného plynu. Výroba bridlicového plynu by sa mala aj naďalej výrazne zvyšovať. V roku 2035 by podľa výročnej správy Amerického energetického informačného úradu (EIA) "Energy Outlook 2011" mala predstavovať až 45% celkovej americkej ponuky zemného plynu.

V USA pochádzalo 87% spotrebovaného zemného plynu priamo zo Spojených štátov. Ponuka zemného plynu preto nie je až natoľko závislá na importe ako je tomu v prípade ropy. Práve veľké zásoby bridlicového plynu umožnia Spojeným štátom naďalej spotrebovávať predovšetkým domáce dodávky plynu.


Novinky o rozvoji trhu s bridlicovým plynom na portáli Energie-portal.sk prináša i Facebook


Podľa výročnej správy majú Spojené štáty 2552 biliónov kubických stôp (Tcf, t.j. 72,26 biliónov m3), potenciálnych zdrojov zemného plynu. Zásoby zemného plynu z bridlíc, ktoré sa ešte pred niekoľkými rokmi zdali byť nulové, pretože ich ťažba bola neekonomická, sa odhadujú na na 827 Tcf (23,41 biliónov m3), teda viac ako dvojnásobok odhadu z minulého roka. V roku 2009 bola miera spotreby plynu v USA asi 22,8 Tcf za rok, čo by znamenalo, že USA majú dosť zásob plynu približne na 110 rokov. Odhady zásob bridlicového plyn a jeho produkcie medzi rokmi 2010 a 2011 významne vzrástli a pravdepodobne budú ďalej rásť i v budúcnosti.

Doteraz najvýznamnejším ložiskom bridlicového plynu, z ktorého sa v USA ťažilo, bolo ložisko Barnett v Texase. Práve skúsenosti s týmto ložiskom umožnili zvýšiť efektívnosť ťažby aj v ďalších lokalitách, v súčasnosti napríklad rastie význam ložiska Marcellus na východe USA.

Ako sa ťaží bridlicový plyn?

Bridlica je sedimentárna hornina. Tie vznikli akumuláciou sedimentov (usadenín) a medzi najrozšírenejšie sedimentárne horniny patria okrem bridlíc aj pieskovec a vápenec. Pre ťažbu bridlicového plynu sa používajú dve hlavné techniky vŕtania. Horizontálne vŕtanie sa používa na to, aby sa získal lepší prístup k plynu ukrytému hlboko vo formácii bridlíc. V prvej fáze sa uskutoční vertikálny vrt do cieľového útvaru. V požadovanej hĺbke sa vrták otočí vodorovne tak, aby vytvoril horizontálny rezervoár, studňu.

Následne sa prechádza k tzv. hydraulickej frakturácii ("fracking" alebo tiež "hydrofracking"), čo je technika, pri ktorej sa do vytvorenej studne tlačí zmes vody, chemikálií a piesku, tak, aby "odomkli uhľovodíky" viazané vo formáciách bridlice. Plyn potom plynie z bridlice do studne. Kombinácia horizontálneho vŕtania a hydraulického štiepenia umožňuje výrobcovi plynu ťažbu bridlice plynu za rozumnú cenu. Bez týchto techník by bola ťažba neefektívna.

Zdroj: EIA (U.S. Energy Information Administration), preklad: Radovan Kazda


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dodávatelia elektriny v SR

Dodávatelia elektriny v SR

Zoznam dodávateľov elektriny pre domácnosti pravidelne aktualizuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO.

Plynu je príliš veľa, cena nemá prečo veľmi rásť

Plynu je príliš veľa, cena nemá prečo veľmi rásť

Produkcia skvapalneného zemného plynu v EÚ postupne klesá. Nahradiť ju môže americký alebo ruský plyn.

Bioplynové stanice v SR

Bioplynové stanice v SR

Zoznam zariadení na výrobu bioplynu na Slovensku.