INNOGY
INNOGY
INNOGY

Výrobné kvóty pre elektromobily nebudú. EK však chce od automobiliek znižovanie emisií

Európska komisia si uvedomuje, že autá so spaľovacími motormi budú hrať prím aj naďalej. Nové emisné štandardy sa prejavia vyššími cenami áut, vykompenzujú ich úspory paliva.

Výrobné kvóty pre elektromobily nebudú. EK však chce od automobiliek znižovanie emisií

Priemerné emisie CO2 v osobných autách a dodávkach registrovaných v EÚ od roku 2025, resp. 2030 budú musieť byť o 15 %, resp. o 30 % nižšie ako v roku 2021. Európska komisia predstavila opatrenia, ktoré majú pomôcť dosiahnuť záväzok vyplývajúci z Parížskej dohody obmedzením emisií, znížením výdavkov na spotrebu paliva a posilniť konkurencieschopnosť európskeho automobilového priemyslu.  

Podľa EK zvýšenie počiatočných nákladov na kúpu účinnejších vozidiel prevážia rastúce úspory na palive. Spotrebitelia tak majú ušetriť zhruba 600 eur v prípade nového auta zakúpeného v roku 2025 a zhruba 1500 eur v roku 2030. “Užívateľ auta kúpeného z druhej ruky bude mať rovnaký úžitok ako majiteľ nového auta,” tvrdí sa v stanovisku Komisie.

Obavy z prepúšťania pracovníkov v automobilovom sektore zažehnáva Brusel konštatovaním, že dopad opatrenia umožní hladký prechod na nízko a nulovo emisné vozidlá. Vyše 80 % nových áut bude so spaľovacím motorom aj v roku 2030. Plynulý a postupný prechod v novej kvalifikácii a zručnosti zamestnancov automobiliek umožnia hybridné vozidlá, ktoré sú na pracovnú silu náročnejšie pri porovnaní s čistými elektromobilmi, ako aj klasickými spaľovacími autami. 

“Dnešný súbor návrhov vytvára európskym výrobcom podmienky na to, aby pri celosvetovej energetickej transformácii nie len nasledovali ostatných, ale aby stáli na jej čele. Podporí ich vo výrobe najlepších, najčistejších a najkonkurencieschopnejších áut, čím si opäť získajú dôveru spotrebiteľov," uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Siemens prepúšťa tisícky ľudí pre slabý záujem o elektrárenské turbíny

Siemens prepúšťa tisícky ľudí pre slabý záujem o elektrárenské turbíny

Spoločnosť reaguje na zmeny energetického trhu, ktoré označuje za otrasy nevídaného rozsahu a rýchlosti.

ČEZ ESCO bude rozvíjať decentralizovanú energetiku na Slovensku

ČEZ ESCO bude rozvíjať decentralizovanú energetiku na Slovensku

Člen Skupiny ČEZ sa chce intenzívne zameriavať na rozvoj decentrálnej energetiky na Slovensku a prispievať k tomu, aby Slovenská republika dosiahla európskych cieľov týkajúcich sa energetických úspor a ekologízácie.

V zavádzaní obnoviteľnej energie Slovensko nevyčnieva ani nezaostáva

V zavádzaní obnoviteľnej energie Slovensko nevyčnieva ani nezaostáva

Index výkonnosti “boja” proti klimatickým zmenám hodnotí znižovanie emisií skleníkových plynov, presadzovanie obnoviteľných zdrojov, znižovanie energetickej náročnosti a klimatickú politiku. Ako si počína Slovensko v rebríčku krajín?