Dvořák Hager & Partners
http://www.inecs.sk/
INNOGY

Vláda sa obáva čiastočnej straty vplyvu na trh s elektrinou

Ministerstvo hospodárstva zaujalo stanovisko k návrhu nariadenia EÚ o vnútornom trhu s elektrinou.

Vláda sa obáva čiastočnej straty vplyvu na trh s elektrinou

Foto: Dreamstime

Koncom minulého roku predstavila Európska komisia návrh novej legislatívy v oblasti trhu s elektrinou. Balík obsahuje aj návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o vnútornom trhu s elektrinou.

Nariadenie upravuje fungovanie veľkoobchodných trhov s elektrinou, najmä v súvislosti s posilnením fungujúcich integrovaných krátkodobých trhov, stanovuje voľnú cenotvorbu na veľkoobchodných trhoch.

Čo prináša nariadenie o vnútornom trhu s elektrinou

Tiež zavádza rovnaké podmienky a neutrálny prístup ku všetkým technológiám výroby elektriny. Nové pravidlá sa majú týkať radenia zdrojov, obmedzovania dodávky a zodpovednosti za odchýlku, rovnako ako prideľovania cezhraničnej prenosovej kapacity a riadenia preťaženia.

Ďalej nariadenie zavádza spoločné európske hodnotenie zdrojovej primeranosti, spoločné pravidlá pre kapacitné mechanizmy, vrátane pravidiel cezhraničnej účasti v kapacitných mechanizmoch a princípy dizajnu kapacitných mechanizmov, vrátane obmedzenia emisií na úrovni 550 gramov CO2/kWh pre výrobné kapacity zaradené do kapacitného mechanizmu.

Nariadenie upravuje nové povinnosti a úlohy združenia Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav pre elektrinu (ENTSO-E), posilňuje regionálnu spoluprácu prevádzkovateľov prenosových sústav (PPS) prostredníctvom zriadenia regionálnych prevádzkových centier (ROC).

Toto nariadenie si vyžiada zmeny v súvisiacich legislatívnych predpisoch SR (najmä zákona o energetike, zákona o regulácii v sieťových odvetviach a vyhlášky ÚRSO o pravidlách trhu s elektrinou) a dotkne sa spôsobu fungovania domáceho trhu s elektrinou.

Ministerstvo hospodárstva SR zaujalo k nariadeniu predbežné stanovisko, ktoré do polovice augusta prebieha pripomienkovým konaním.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.