INNOGY
INNOGY
INNOGY

V Británii spustili prvú solárnu elektráreň bez dotácií

Stopnutie priamych štátnych subvencií nemusí znamenať koniec soláru. Kľúčom môže byť stále lacnejšia slnečná energia a zásobníky elektriny.

V Británii spustili prvú solárnu elektráreň bez dotácií

Foto: Anesco

Spoločnosť Anesco dokončila a spustila koncom septembra fotovoltickú elektráreň Clayhil v britskom meste Milton Keynes. Na tejto skutočnosti by na prvý pohľad nebolo nič nezvyčajného. Fotovoltika zažíva rozmach prakticky na celom svete, najmä v krajinách so štedrými štátnymi dotáciami.

Clayhill je však prvou solárnou farmou, na ktorej inštaláciu prevádzkovateľ nepoužil ani jeden cent od britských daňových poplatníkov. Teda cez priamu štátnu podporu. Solárna elektráreň sa rozprestiera na pozemku s rozlohou 45 akrov.

Inštalácia panelov prebehla počas 12 letných týždňov. Vyrobená elektrina bude stačiť na pokrytie potreby pre 2 500 domácností. Celková inštalovaná kapacita 31 240 solárnych panelov dosahuje 10 MW. Po prvý krát na území Európy boli použité slnečné meniče (135 x 1500v), meniace priamy na striedavý prúd. Uskladňovanie vyrobenej elektrickej energie zabezpečuje päť zásobníkových jednotiek s celkovou kapacitou 6 MW.

“Clayhill predstavuje medzník v solárnom odvetví a dláždi cestu k udržateľnej budúcnosti, kde dotácie nebudú potrebné. Čo je dôležité, projekt je dôkazom, že rozhodnutie vlády ukončiť poskytovanie podpory nemusí signalizovať koniec soláru ako komerčne životaschopnej technológie,” uvádza riaditeľ spoločnosti Anesco Steve Shine.

Cena komponentov + zásobníky elektriny

“Zohľadňovali sme názory dodávateľov a spolu s nimi preskúmali všetky aspekty projektu – návrh, technické špecifikácie, použitie najnovšej technológie a ceny rôznych komponentov. Spolu s umiestnením batériových zásobníkov energie sme dokázali dosiahnuť nastavenie projektu bez použitia dotácií,” vysvetľuje S. Shine.

Deň odpadového hospodárstva 2017

Päť batériových zásobníkov dodal čínsky výrobca BYD, kórejský Huwawei poskytol solárne meniče. Spustenie projektu je predpokladom k realizácii plánu Anesco prevádzkovať najväčšie portfólio zásobníkov elektriny vo Veľkej Británii do konca roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. jozef.dlabik@sse.sk16.10.2017 (10:20)
    To nemôže fungovať pri cene výkupnej 30 - 35€/MWh Ekonomika: 10MW = 10 000kW "vyrobí" cca 10 GWh x 35 €/MWh = 350k€ Náklady: FTVE: 10 MW x 700 000 € = 7 000 k€ Batéria: 6MW x 1000 k€ = 6 000k€ SPOLU: 7000 k€ + 6000 k€ = 13 000k€ Jednoduchá návratnosť: 13 000k€/350 k€ = 37 rokov Životnosť zariadenia max 25 rokov Prajem príjemný deň JDL

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.