INNOGY
INNOGY
INNOGY

ÚRSO sa pustil do Kisku. Ceny elektriny u nás podľa regulátora vysoké nie sú

Nesystémová a neprehľadná regulácia v sieťových odvetviach podľa prezidenta Andreja Kisku prispieva k tomu, že ceny elektriny na Slovensku patria k najvyšším v EÚ. Regulačný úrad sa voči tvrdeniam Kisku ohradil.

Andrej Kiska

Foto: Prezident SR

Je u nás cena elektriny vysoká alebo nízka? Banálna otázka v týchto dňoch vyvolala výmenu názorov medzi Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a hlavou štátu. Prezident, ktorý tento týždeň oznámil, že požiada Ústavný súd o preskúmanie regulačného zákona, vo svojom prejave kritizoval nielen samotný zákon, ale i pomery, ktoré panujú v  regulácii sieťových odvetví na Slovensku.

„Nehovoríme o nejakých abstraktných pravidlách. Hovoríme o rozhodnutiach, ktoré majú priamy vplyv na náklady slovenských domácností. Na život našich ľudí,“ povedal Kiska.

Ekonomické záujmy firiem, ktoré zabezpečujú dodávky energií na Slovensku sú podľa prezidenta obrovské. Pripomenul, že ide o biznis v objeme 10 miliárd eur, v ktorom firmy s dominantným postavením na trhu dosahujú zisky v objemoch stovkách miliónov eur. 

„Rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa cez faktúry za energie, plyn alebo vodu dotýkajú každého jedného občana a tieto systémové zlyhania regulačnej politiky je najlepšie viditeľné na cenách elektriny. Pre občanov a pre zamestnávateľov,“ uviedla hlava štátu.

Deň odpadového hospodárstva 2017

Ceny elektriny jedny z najvyšších v EÚ

Problémom regulácie sieťových odvetví je u nás podľa Kisku zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, zlé pravidlá a slabá kontrola. Ako príklady uviedol okrem iného celkom protichodnú podporu výroby elektriny z domáceho uhlia a podporu obnoviteľných zdrojov či nesystémovú reguláciu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.