Dvořák Hager & Partners
http://www.inecs.sk/
http://www.minajteviac.sk/

TRANSPETROL má v Českej republike zablokované finančné zdroje

Na základe rozhodnutia Ústavného súdu ČR zo 4.04.2013 bolo v Českej republike obnovené exekučné konanie proti slovenskej štátnej spoločnosti Transpetrol. Rozhodnutie má za následok , že všetky platby za transfer ropy do Českej republiky prostredníctvom ropovodu Družba sú blokované na účtoch spoločnosti Česká rafinérska, a.s. Transpetrol sa tak dostáva do zložitej situácie, za dodávky ropy do ČR totiž nedostáva takmer tri mesiace zaplatené. Nezaplatená čiastka je v súčasnosti vo výške cca. 5,3. milióna eur.

TRANSPETROL má v Českej republike zablokované finančné zdroje

Flickr

Situácia je dôsledkom podvodu, ktorým sa na Slovensku skupina osôb okolo kontroverzného podnikateľa Ignáca Ilčišina pokúsila nezákonne zmocniť 34% akcií Transpetrolu. V súvislosti s tým sa Ignác Ilčišin nechal vymenovať za predsedu predstavenstva spoločnosti Transpetrol a v jej mene uznal fiktívny dlh vo výške 13 miliónov eur. Ten voči slovenskému prepravcovi ropy prostredníctvom exekúcie v Českej republike uplatňuje spoločnosť CZ PAP.
Uznesenie Mestského súdu v Prahe z 12.07.2010 a rozhodnutie Najvyššeho súdu ČR z 19.06.2012 vyhoveli spoločnosti Transpetrol a neoprávnenú exekúciu jej majetku v ČR zastavili. Rozhodnutie Ústavného súdu ČR z apríla však tieto rozhodnutia zrušilo a vec vrátilo na prerokovanie Mestskému súdu v Prahe.

Ten sa ňou bude opäť zaoberať už o pár dní, 3. júla. Rozhodnutie Ústavného súdu ČR je pre spoločnosť Transpetrol o to prekvapivejšie, že na Slovensku čelí skupina okolo Ignáca Ilčišina, vrátane súdnej exekútorky, trestnému stíhaniu, počas kterého boli jej členovia, zatiaľ neprávoplatne, uznaní vinnými z podvodu.
Navyše, slovenské súdy právoplatne rozhodli, že žiadna z týchto osôb nikdy nebola predsedom predstavenstva spoločnosti Transpetrol a preto ani nemohlo dôjsť k legálnemu vzniku pohľadávky. Túto skutočnosť definitívne potvrdil Ústavný súd SR, ktorý sa 14.05.2013 odmietol zaoberať sťažnosťou proti rozhodnutiu všeobecných súdov.

Transpetrol o tom dnes informoval vo svojej tlačovej správe.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

V ukrajinskom Černobyle plánujú vybudovať solárnu elektráreň za miliardu eur

V ukrajinskom Černobyle plánujú vybudovať solárnu elektráreň za miliardu eur

Vyľudnená oblasť v okolí Černobyľu by mohla opäť čiastočne ožiť vďaka projektu obrej solárnej elektrárne s výkonom jedného gigawattu. Informáciu predvčerom priniesla agentúra Bloomberg.

ERÚ: spotreba elektriny aj plynu mierne rastie. Česi menia dodávateľov energií čoraz menej

ERÚ: spotreba elektriny aj plynu mierne rastie. Česi menia dodávateľov energií čoraz menej

Z akých zložiek je tvorená cena elektriny v ČR? Ktoré spoločnosti patria v ČR k najväčším dodávateľom energií? Národná správa Energetického regulačného úradu o elektroenergetike a plynárenstve za rok 2015 prináša čerstvé údaje o energetickom trhu u našich susedov.

Bohumil Kratochvíl novým šéfom Slovenských elektrární

Bohumil Kratochvíl novým šéfom Slovenských elektrární

Mimoriadne valné zhromaždenie schválilo v nové zloženie orgánov spoločnosti a zmenu stanov spoločnosti Slovenské elektrárne.