Dvořák Hager & Partners
http://www.inecs.sk/
https://www.innogy.sk

Tesla predstaví svoj prvý elektrický nákladiak

Nákladný elektromobil Tesla uvedie už v septembri, oznámil tento týždeň Elon Musk. Do dvoch rokov chce firma predstaviť taktiež svoj prvý elektrický pickup.

elektrický nákladiak Tesla

Foto: The Tesla Life Twitter

Vývojársky tím Tesly odvádza „skvelú prácu“ a prvý elektrický nákladiak kalifornskej automobilky bude „skutočne nový level.“ Riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, vo štvrtok informoval o vývoji úplne nového elektrického modelu prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Okrem nákladného elektromobilu, ktorý Tesla podľa Muska predstaví už o necelý polrok v septembri, o „18 až 24“ mesiacov automobilka taktiež uvedie prvý pickup.

O svojom zámere skonštruovať plne elektrické nákladné vozidlo Tesla po prvýkrát informovala vo svojom minuloročnom Master Plan - Part Deux.

„Popri klasických spotrebiteľských vozidlách sú potrebné ďalšie dva typy elektromobilov: ťažké nákladné vozidlo a elektromobil pre oblasti s vysokou hustotou mestskej dopravy. Obe vozidlá sú v raných štádiách vývoja v Tesle a mali by sme ich predviesť v budúcom roku. Veríme, že Tesla Semi prinesie zásadné zníženie nákladov na transport tovarov, zároveň že vozidlo zvýši bezpečnosť a bude ľahké na ovládanie,“ uviedla spoločnosť.

Nákladný elektromobil s obmedzeným dojazdom

Problémom sa však v prípade väčších nákladných vozidiel na čisto elektrický pohon môže stať rýchlosť dobíjania, kapacita batérií a s ňou spojený maximálny dojazd. Na tieto technické limity pritom výrobcovia elektromobilov narážajú už v súčasnosti, v prípade väčších a podstatne ťažších vozidiel by však nabrali na rozmeroch.

„V súčasnosti sú už pomerne rozšírené hybridné autobusy  a niekoľko menej využívaných plne elektrických produktov. Veľkými výzvami sú však dojazd a nabíjacia doba. Tieto faktory v skutočnosti predstavujú oveľa väčšie limity pre nákladné autá než pre osobné vozidlá,“ uviedol v reakcii na plány Tesly portál NBC News.

Najväčšie vozidlové batérie Tesly dosahujú kapacitu 100kWh. To by veľkým podľa prepočtov expertov pre magazín Forbes umožňovalo pre nákladné elektromobily dojazd 200 až 300 míľ (320 až 480 km). Takéto nákladiaky by sa teda využívať iba na kratšie vzdialenosti – napríklad na transport tovarov zo skladov na železnicu či do prístavov. Kamióny na dieselový pohon však v súčasnosti v USA dokážu prejsť na jedno natankovanie i 1400 míľ (viac než 2200 km).

„Transport je biznis s malými maržami. Tesla ponúka vozidlá s vysokými cenami – nič také ako trh „prémiových“ nákladiakov však neexistuje,“ napísal pre Steve Banker, logistický analytik, pre Forbes.

Trhová hodnota Tesly sa vyrovnala GM

Kalifornskej automobilke sa posledne na trhoch darí. Trhová hodnota všetkých akcií Tesly pred dvoma týždňami dosiahla 49 miliárd dolárov (asi 46 eur) a následne dokonca prekročila hranicu 50 miliírd, zatiaľ čo trhová hodnota automobilky Ford bola na úrovni len asi 46 miliárd amerických dolárov. Tesla sa tak po prvýkrát vyrovnala i najväčšej americkej automobilke, General Motors.

V prvom kvartáli tohto roku Tesla predala vyše 25-tisíc áut. Medziročne ide o približne 70-percentný nárast. Aj napriek rýchlemu rast je to však zlomok iba v porovnaní s celkovými predajmi veľkých automobliek. Ford vlani predal na celom svete 6,7 milióna áut, kým Tesla za rok predala zhruba 75 000 vozidiel.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Elektromobil Lightyear nepotrebuje nabíjačku, stačí slnko

Elektromobil Lightyear nepotrebuje nabíjačku, stačí slnko

Holandský startup predáva nový typ elektromobilu s dojazdom do 800 km, ktoré prejde vďaka solárnym článkom.

Nové európske pravidlá obmedzia príkon vysávačov už od septembra

Nové európske pravidlá obmedzia príkon vysávačov už od septembra

Zmeny v energetickom označovaní, ktoré majú znížiť spotrebu energie, sa budú týkať všetkých vysávačov vyrobených alebo predávaných v EÚ.

Veolia vymení staré rozvody tepla v Plešivci

Veolia vymení staré rozvody tepla v Plešivci

Dodávateľ energie nahradí opotrebovanú infraštruktúru moderným potrubím, ktoré zníži tepelné straty.