Správy e-mailom |  RSS |  O nás |  Cenník služieb |  Kontakt |  PRIHLÁSENIE
slovensky deutsch Vyhľadanie :  
SPRÁVY | 06.10.2010

Rastúce ceny za palivá

Práve na začiatku vykurovacej sezóny začali stúpať ceny za palivá. V porovnaní s inými sú na tom stále najlepšie pelety, oproti vykurovaciemu oleju a plynu.

pelety

Napriek malému nárastu indexu cien peliet počas zimných mesiacov zaznamenáva zväz odberateľov biomasy narastajúci trend v dopyte. „Tento nárast počas letných mesiacov je normálny. Každoročne na jar ceny klesajú z dôvodu prebytku skladových kapacít, v zime naopak sú vysoké náklady na produkciu, najmä pri sušení pilín,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti proPellets Austria.

V porovnaní s „extra ľahkým vykurovacím olejom“ je index cien peliet stabilný. Cena vykurovacieho oleja sa zvýšila od februára do augusta o 21,3 bodu. Index cien peliet ostal na stabilnej úrovni. Najnižšie bol index cien peliet v máji z už vyššie spomenutých dôvodov.

Zaujímavá situácia môže nastať na trhu s plynom. Cena plynu sa odvodzuje od ceny ropy, pričom trh s plynom sa však postupne liberalizuje, takže môže dôjsť aj k poklesu cien plynu. Zatiaľ to však nie je na indexe cien plynu poznať.

Podľa štatistického úradu Rakúska, ceny palív bude aj naďalej ovplyvňovať vysoká miera inflácie.

Preložil a upravil: Bc. Martin Baláž, NH Hager Niederhuber Advokáti s.r.o.

Zdroj: www.energie-bau.at

Ilustračné foto: www.flickr.com


PRIDAŤ ČLÁNOK

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk  Bookmark and Share

DISKUSIA

» Diskusia neobsahuje žiadne príspevky.

 NOVÝ PRÍSPEVOK
Meno :
Názov :
Text :
 
 Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na hornom obrázku :
Odporúčame
1. IER vydal publikáciu Tvrdé fakty: Energetický šlabikár
2. Anti-energetický prezident Barack Obama
3. Prevádzkovatelia bioplynových staníc píšu otvorený list ministrovi hospodárstva
energie-portal.sk | Partneri
energie-portal.sk | Najčítanejšie články
1. Bioplynová stanica Drahovce
2. V Červeníku vyrastie druhá bioplynová stanica
3. Bridlicový plyn: Veľká Británia povolila hydraulické štiepenie
4. Za BPS v Rastislaviciach stojí investor do zhodnocovania odpadov
5. ERÚ zastaví podporu nových obnoviteľných zdrojov od roku 2014
6. Pri bratislavskej lodenici vyrastie bioplynová stanica
7. IER vydal publikáciu Tvrdé fakty: Energetický šlabikár
8. Bioplynová stanica Lipová
9. Po Strážskom plánuje CPP vybudovať paroplynový cyklus i v Novákoch
10. ELLEVEN plánuje výstavbu biometánovej stanice v Krupine
energie-portal.sk | Odborné podujatia
6.-7. septembra 2012 | Würzburg, Germany

EU Energy Efficiency Directive | EU Industrial Emissions Directive and review of the BREFs | Good practice: enhancing energy efficiency in Waste-to-Energy plants | Bottom Ash – a valuable resource: metal recycling from Bottom Ash | Global developments in the Waste-to-Energy sector | Architecture’s role in the visual impact of Waste-to-Energy plants

16. – 18. októbra 2012 | Hotel Lux, Banská Bystrica

10. ročník konferencie