https://www.innogy.sk
http://www.inecs.sk/
https://www.innogy.sk/sme-innogy/?utm_campaign=innogy-start&utm_medium=banner120x600&utm_source=energieportalsk

Porovnanie spôsobov vykurovania a zásobovania teplom

Aké sú priemerné náklady pri dodávke tepla CZT, blokovou kotolňou, kotlom na pelety, plyn a drevo v rodinnom dome?

Porovnanie spôsobov vykurovania a zásobovania teplom

Foto: Dreamstime

Zemný plyn ako zdroj energie pri vykurovaní má dominantné postavenie na Slovensku. V plynových kotloch sa v roku 2010 vyrobilo 83,3 PJ tepla, čo je zhruba 86 %. V kotloch na drevo sa spotrebovalo 9,4 PJ, čo zodpovedá približne jednému miliónu ton dreva.

Teplovodný kotol na zemný plyn

je na Slovensku najrozšírenejším spôsobom vykurovania pri individuálnom zásobovaní teplom. Vykurovanie plynom predstavuje komfortnú a efektívnu cestu z hľadiska energetického aj ekonomického.

Tepelné zariadenie je ovládané systémom adaptívnej regulácie výkonu spaľovania. Výkon závisí od ekvitermickej regulácie alebo priestorového termostatu. Ten zabezpečuje, že po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti sa zariadenie vypne.

Teplovodný kotol na pelety

dokáže nepretržite riadiť dodávky paliva. Automatické kotly na pelety dosahujú účinnosť spaľovania od 85 do 95 %. Kotle sa vyznačujú automatickým zapaľovaním. Zariadenie spaľuje palivo iba vtedy, keď je vykurovanie potrebné. Po dosiahnutí potrebnej teploty plameň zhasne.

Naopak, ak vznikne potreba vykurovania, vie sa sám rozhorieť. Ku väčšine kotlov na pelety je možné dodať zásobník s automatickým podávačom peliet.

Teplovodné kotly na tuhé palivo

teda najmä uhlie, koks, kusové drevo alebo hrubozrnné drevné štiepky, sa obsluhujú ručne. Prikladanie paliva prebieha manuálne v dávkach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. dalkia@dalkia.sk07.08.2017 (13:06)
    POZOR!:Cena 47,5 €/MWh pre CZT je nižšia ako 50€/MWh uvádzaná pre bytový dom. V tabuľke sa totiž ako obvykle chybne porovnávajú palivové náklady pre rodinný resp. bytový dom s nákladmi na CZT kde je započítaná celá cena, t.j. variabilná aj fixná. V tabuľke malo byť CZT nie 72€/MWh, ale správne 47,5 €/MWh (pre Petržalku 2017) Všetky prepočty na rok, byt, m2 sú potom tiež nižšie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Tepelné straty vznikajú aj nepresnými staršími meračmi prietoku

Tepelné straty vznikajú aj nepresnými staršími meračmi prietoku

Cenový rozdiel medzi mechanickými a presnejšími ultrazvukovými meračmi sa vyrovnáva.

Biomasové kotolne – hospodárnejšia prevádzka s nárokmi na kvalitu obsluhy

Biomasové kotolne – hospodárnejšia prevádzka s nárokmi na kvalitu obsluhy

Modernizácia tepelného hospodárstva miest KVET zariadeniami prináša okrem zníženia prevádzkových nákladov aj nutnosť kvalitnej údržby.

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2017

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2017

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS a Stavebná fakulta STU v Bratislave v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov pozývajú už na 22. ročník vedecko-technickej konferencie SANHYGA 2017 – Vodovody, kanalizácia, plynovody v dňoch 19. až 20. októbra 2017 do Hotela Magnólia v Piešťanoch.