INNOGY
INNOGY
TVIP

Odvrátená strana slnečného biznisu

Kto si dnes ešte spomenie na to, ako boli v roku 2009 rozdeľované štátnou akciovkou SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava) prvé licencie na realizáciu štátom dotovaných fotovoltaických elektrární? A prečo sa vôbec vracať k roky starej kauze? Lebo nejde len o dávnu správu z časom zažltnutých novín. Vtedy boli totiž zadefinované spôsoby dobývania štátnej renty, ktoré v biznise zo slnka platia dodnes.

Odvrátená strana slnečného biznisu

Fotolia

  • Publicistika
  • 28.05.2015
  • Dušan Sloboda | Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Pripomeňme si fakty. SEPS ako subjekt zodpovedný za udržovanie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny na Slovensku v reálnom čase, stanovil v roku 2009 na základe neverejnej štúdie Žilinskej univerzity úvodný limit na vydanie licencií (kladných stanovísk) do výšky 120 MW súhrnného inštalovaného výkonu pre solárne zdroje elektriny s jednotkovým inštalovaným výkonom od 1 MW do 4 MW, s plánovaným uvedením do prevádzky najneskôr do konca roka 2011.

Výzvu na prerozdelenie 120 MW, spolu s podmienkami získania licencie, zverejnila SEPS dňa 27. novembra 2009, teda v piatok, na internete na svojej webstránke. Termín na prijímanie žiadostí bol ohraničený na 3. decembra 2009, teda nasledujúci štvrtok. Žiadatelia, ktorí chceli chceli byť úspešní, však v skutočnosti nemali na podanie žiadosti o licenciu k dispozícii ani len tie štyri pracovné dni.

Kto prv príde, ten prv melie

Do stanoveného termínu bolo na SEPS doručených 97 obálok so žiadosťami. Limit 120 MW bol však dosiahnutý už posúdením žiadosti s poradovým číslom doručenia 57. „Obálky boli očíslované a otvárali sa postupne podľa poradia,“ popisoval proces pri prevalení kauzy v médiách vtedajší hovorca SEPS Igor Gallo. Celkovo bolo zo strany SEPS vydaných 36 kladných stanovísk a 21 zamietavých stanovísk, kým nedošlo k naplneniu limitu 120 MW. Ďalších 40 obálok so žiadosťami už nebolo ani otvorených a neposudzovali sa.

A to nie je všetko. „Nie je možné, aby firma, ktorá sa o výzve dozvedela až v piatok, mala v pondelok aktualizované všetky projektové podklady, súhlasy majiteľov pozemkov, distribučných spoločností a podobne,“ povedal v roku 2010 pre denník Plus JEDEN DEŇ Matej Hlôška zo Združenia pre veternú energiu. Zhrnuté a podčiarknuté: kto na výzvu, ktorú SEPS zverejnil v tichosti na internete v piatok, nestihol zareagovať počas pondelka, nemal šancu. A šancu mal len ten, kto o tom, že výzva bude vyhlásená, vedel dávno vopred.

Politické pozadie dobyvateľov renty

Kto bol medzi víťazmi prvej neférovej bitky o licencie na štátnu rentu v podobe dotovaných výkupných cien za lukratívnych 431 eur za megawatthodinu? Klientelizmus sa v prideľovaní licencií v prípade prvej várky 36 solárnych elektrární dá prehliadnuť len ťažko.

Medzi úvodnými úspešnými žiadateľmi o licenciu bola okrem iných i firma Alter energo, a. s. Tá, ako uviedol podnikateľ Jozef Brhel pre týždenník TREND, patrí do jeho sféry vplyvu. A ak sa pozrieme na menoslov ľudí spojených s ďalšími firmami, ktoré sa dostali do prvej várky 36-tich „šťastlivcov,“ Alter energo nebude jedinou, len zatiaľ jedinou priznanou. O Brhelovi v roku 2005 poslanec za HZDS Jaroslav Jaduš vyhlásil, že strana Smer bola pre neho vedľajšou investíciou.


-> Čítajte: Vlastníci fotovoltických elektrární v SR | 28. 03. 2015


V pozadí ďalších firiem, ktoré taktiež získali licenciu na výstavbu solárnych elektrární (CTC - Tenisový klub, s.r.o.) je Ladislav Lazár, člen Smeru. Denník Plus JEDEN DEŇ uviedol, že Ladislav Lazár stojí aj za firmou GEMCASS PROGRESS, s.r.o., ktorá získala od SEPS licenciu na stavbu ďalšej veľkej slnečnej elektrárne, a to v Zemplínskom Hradišti, teda v rovnakej lokalite ako „tenisová“ firma. Ďalšia firma, ktorá dostala licenciu v tej istej lokalite, je ENERGYWOOD, s.r.o. Tú zas s firmou GEMCASS PROGRESS, s.r.o. spája fakt, že obe majú podobné webstránky (energywood.sk resp. gempro.sk), ktoré sú aktívne na rovnakom serveri. Všetky tri solárne zdroje dostali licenciu na hornom limite 4 MW a javia sa ako umelo rozdelený celok.

Slnečné tváre SMERU

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Energie na olympiáde: Rýchlokorčuliarka vydá pri pretekoch 4,5 kWh energie

Energie na olympiáde: Rýchlokorčuliarka vydá pri pretekoch 4,5 kWh energie

Množstvo energie, ktoré česká rýchlokorčuliarka Martina Sábliková vyprodukuje za jeden pretekový deň, by stačilo malému elektrickému skútru na prejdenie sto kilometrov.

Kvalita životného prostredia na Slovensku je najvyššia spomedzi postkomunistických krajín

Kvalita životného prostredia na Slovensku je najvyššia spomedzi postkomunistických krajín

Slovensko patrí medzi 30 krajín sveta s najkvalitnejším životným prostredím. Vyplýva to z výsledkov Indexu environmentálnej výkonnosti 2018 (EPI 2018), ktoré predstavili na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Sme voči extrémom počasia bezbranní? V hre sú aj netradičné riešenia

Sme voči extrémom počasia bezbranní? V hre sú aj netradičné riešenia

Panelová diskusia expertov z oblastí klimatológie, risk managementu, environmentálnych technológií a urbanizmu na IFAT Media Dialog v Mníchove hľadala riešenia, ako čeliť zmenám klímy.