Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Novela zákona o energetike je na svete. Vieme, čo ministerstvo navrhuje

Zákon o energetike čakajú zmeny. Rezort hospodárstva včera predložil novelu, ktorú možno pripomienkovať do 22. decembra.

zákon o energetike

Foto: Fotolia

O novele energetického zákona ministerstvo hospodárstva hovorí už dlhšie. Do medzirezortného pripomienkového konania ju rezort poslal včera. Nejde však o veľkú a komplexnú novelu, ktorú ministerstvo avizovalo.

Návrh sa týka požiadaviek Európskej komisie v súvislosti s transpozíciou tretieho energetického balíčka. Rezort taktiež uvádza, že novela  doterajšej aplikačnej praxe. Legislatívny materiál bude možné pripomienkovať do 22. decembra. Potom by mala smerovať do parlamentu.

Nabíjačky pre elektromobily nahlasovať ÚRSO

Návrh zákona upravuje stav núdze v elektroenergetike, predchádzanie a skúšku stavu núdze, súvisiace práva a povinnosti účastníkov trhu s elektrinou, spôsob vyhlasovania a oznamovania stavu núdze v elektroenergetike a obmedzujúcich opatrení a ďalšie podmienky, ktoré so stavom núdze v elektroenergetike súvisia.

Do prvého článku zákona ministerstvo navrhuje zaviesť definície viacerých pojmov súvisiacich s elektromobilitou. Slovenská legislatíva by tak už mala po novom poznať, napríklad, pojem „elektromobil.“ 

„Nakoľko je pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nevyhnutné disponovať informáciami o subjektoch, ktoré prevádzkujú verejne prístupné nabíjacie stanice, tieto subjekty majú povinnosť v lehote do 30 dní oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví začiatok výkonu tejto činnosti, ukončenie činnosti a zmenu vykonávania činnosti. Zároveň sa táto oznamovacia povinnosť vypúšťa pre výrobcov elektriny v malom zdroji,“ píše sa v dôvodovej správe.

Na druhej strane by však prevádzkovatelia nabíjacích staníc podľa návrhu ministerstva nemali byť považovaní za podnikateľov v energetike. To by im malo do budúcna ušetriť množstvo byrokratických povinností. Nebudú, napríklad, musieť získať formálne oprávnenie na podnikanie v energetike.

Zmeny zasiahnu dodávateľov i odberateľov

Navrhovanou novelou ministerstvo taktiež plánuje upraviť vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi. Zmena dodávateľa má byť v budúcnosti jednoduchšia. Pri súčasnom stave platí, že keď je zmluva o združenej dodávke elektriny a plynu podpísaná na obdobie, ktoré končí v iný deň ako zmluva o distribúcii plynu pre pôvodného dodávateľ, prevádzkovateľ siete nepovoľuje zmenu dodávateľa.

Odberatelia energií by mali mať po novom okrem toho možnosť splnomocniť na úkony súvisiace so zmenou dodávateľa písomným plnomocenstvom svojho nového dodávateľa.

Legislatívne zmeny sa majú dotknúť i zisťovania stavu. „Navrhuje sa, aby dodávatelia mohli určovať spotrebu plynu medzi dvoma termínmi zisťovania stavu meradla na základe typového diagramu, ktorý zverejní prevádzkovateľ siete. Takýto postup je flexibilnejší, je v prospech odberateľa a už teraz funguje v rámci dodávky elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

V praxi to teda znamená, že ustanovenia týkajúce sa merania a vyhodnocovania dodávky plynu budú zosúladené s podmienkami platnými pri elektrine.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Výrobcov fotovoltických panelov tlačí nedostatok základnej suroviny. V Číne zatvorili niekoľko tovární na jej spracovanie, dovoz sa kvôli vysokému clu neoplatí.

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Iniciatíva My sme les dostáva v médiách neadekvátny priestor, ochranári vo svojich tvrdeniach zavádzajú a lesníci nemajú šancu na obranu. V otvorenom liste to tvrdí bývalý riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Igor Viszlai.

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

Spôsob cenovej regulácie podľa dodávateľov znižuje atraktivitu podnikania v dodávkach elektriny na Slovensku. Je to nezmysel, reaguje regulačný úrad.