INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi: budeme za kúrenie platiť viac?

Štvrtá generácia systémov CZT bude viac využívať odpadové teplo z priemyslu, komerčnej sféry a domácností. Ako sa prechod na nové technológie prejaví na nákladoch za teplo?

Nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi: budeme za kúrenie platiť viac?

Foto: Dreamstime

Systémy centralizovaného zásobovania teplom sa vyvíjajú smerom k vyššej efektivite využívania a nahrádzania fosílnych zdrojov energie obnoviteľnými. Takzvaná štvrtá generácia centrálneho vykurovania nebude zabezpečovať iba dodávku tepla alebo chladu, ale i elektriny. Kľúčovú úlohu bude hrať využívanie odpadového tepla z priemyslu, komerčnej sféry aj domácností.

Na všetko však treba peniaze. Prechod na nové technológie, využívajúce obnoviteľné zdroje energie alebo odpadové teplo namiesto fosílnych zdrojov, niečo stojí. „Spotrebiteľa to zaťaží vyššou cenou, pretože je to investícia, ktorá musí byť vynaložená."

"Samozrejme, malo by to byť vyvážené tým, že náklady na palivo z týchto zdrojov sú nižšie ako náklady na fosílne zdroje. To znamená, že na jednej strane vynaložíte peniaze na investíciu, na druhej strane ušetríte, lebo neplatíte za uhlie alebo plyn,“ myslí si Ivan Ďuďák, člen predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla.

„Biomasa je v súčasnosti lacnejšia ako všetky fosílne palivá, za využívanie slnka neplatíte, za geotermálnu energiu tiež nemusíte platiť, takže prevádzkou sa náklady vrátia.“ Druhou cestou je podľa neho využitie tepla, ktoré je už k dispozícii. Ide o odpadové teplo, ktoré sa stráca vypúšťaním do vzduchu.

„Nová cesta smeruje k tomu, aby sme teplo zachytili a využili. Za to platiť netreba, teplo je už vyrobené.“ Z každej fabriky, ktorá pri výrobe potrebuje teplo, uniká nejaké množstvo, ktoré možno využiť ako médium na vykurovanie. „Tu treba investovať, no spravidla nie až tak veľa. Natiahnuť rúru, postaviť technológie na zachytenie tepla,“ podotýka I. Ďuďák.

Deň odpadového hospodárstva 2017

Centrálne vykurovanie lacnejšie aj kvôli dani na ropu a plyn

Na otázku, či sa prechod na nové technológie a zdroje tepla neprejaví na náraste cien energií pre domácnosti, odpovedá Henrik Lund, profesor z Dánska, skúsenosťou z jeho krajiny.

„Nie, ale dôvod je, že na ropu a zemný plyn sme uvalili vysoké dane. A to sme spravili už v roku 1985. Odvtedy a aj dnes je centrálne vykurovanie zďaleka najlacnejšie. Najmä vo veľkých mestách, ako je napríklad Kodaň. Potom sú tú menšie mestá s centrálnym vykurovaním, kde je cena často vyššia ako vo veľkých mestách.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Prepravná spoločnosť si objednala 15 ľahkých nákladných elektromobilov, vychádzajúcich z vozidiel Nissan. Majú pomôcť pri znižovaní emisií v hlavnom meste.

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Rozsiahla investícia do modernizácie vykurovania a vzduchotechniky by sa nemocnici mala vrátiť do 4,5 roka. Pozrite sa, vďaka akým opatreniam sa v zdravotníckom zariadení výrazne zvýšila energetická efektívnosť.

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Lesníci pri zdôvodňovaní zvýšenej ťažby v slovenských lesoch zavádzajú. Les sa s kalamitou najlepšie vysporiada sám a bezzásahové zóny je nevyhnutné rozšíriť. Pre Energie-portal.sk to povedal ochranár Erik Baláž.