Dvořák Hager & Partners
http://www.minajteviac.sk/
http://www.inecs.sk/

Minuloročný zisk Eustreamu stúpol o 80 miliónov eur

Dcérska spoločnosť SPP avizuje nárast zisku v roku 2012 o viac ako 40 percent. Plusové čísla uvádza aj napriek faktu, že za posledných päť rokov prepravila najmenšie množstvo zemného plynu, ktoré bolo o 17,5 miliárd m3 menšie ako v roku 2011.

Minuloročný zisk Eustreamu stúpol o 80 miliónov eur

dreamstime.com

Znížili sa náklady

Hlavnou príčinou poklesu objemu prepravy plynu malo byť dobudovanie plynovodu Nord Stream a zníženie vývozu ruského plynu do Európskej únie.

Naopak nárast zisku zapríčinil najmä pokles prevádzkových nákladov spoločnosti o 119 miliónov eur. Išlo primárne o výdavky na spotrebu zemného plynu, materiálu, energií a služieb. Zároveň sa prepravcovi plynu zvýšil počet cezhraničných transakcií, pričom viac ako 90 percent celkovej prepravy sa realizovalo pre zahraničných zákazníkov.

Spoločnú kasu Eustreamu obohatila aj akvizícia 15 percentného podielu v spoločnosti Central European Gas Hub (CEGH).

Narástol aj príspevok do štátnej pokladnice

V porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil prepravca plynu svoj príspevok do štátnej pokladnice o 20 miliónov eur. Na daniach tak Eustream celkovo odviedol 67 miliónov eur a znížil tým svoj celoročný zisk na 265 miliónov eur.


Čítajte: Cena plynu zrejme porastie. ÚRSO schválil eustreamu zvýšenie tarify o 350 percent | energie-portal.sk | 24.05.2013

Čítajte: Zdražie cena plynu? Nepovšimnuté rozhodnutie ÚRSO (komentár)


Okrem „investície“ do štátneho rozpočtu financovala minulý rok dcérska spoločnosť SPP aj projekty zamerané na rozvoj prepravného systému vo výške 16 miliónov eur. Medzi najdôležitejšie tohtoročné projekty spoločnosti patrí výstavba slovensko-maďarského prepojenia plynovodov, ako aj plánované prepojenie plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Toyota Prius opäť so slnečným panelom na streche

Toyota Prius opäť so slnečným panelom na streche

Automobilka Toyota už vo svojom Prius modeli z roku 2010 ponúkala možnosť inštalovania solárneho panelu na streche auta. Ten však mohol poháňať iba klimatizáciu, okná a vnútorné osvetlenie, nie elektrickú batériu vozidla.

Zrušenie dotácií na spaľovanie dreva odmietlo 77 poslancov. Vieme, ktorí to sú

Zrušenie dotácií na spaľovanie dreva odmietlo 77 poslancov. Vieme, ktorí to sú

Až 77 poslancov parlamentu chce, aby Slovenská republika naďalej dotovala spaľovanie dreva z lesa v biomasových zariadeniach.

Poslanci chcú novelou zákona zabrániť dotáciám na spaľovanie dreva

Poslanci chcú novelou zákona zabrániť dotáciám na spaľovanie dreva

Poslanci NR SR Ján Budaj, Anna Zemanová, Martin Fecko a Martin Klus predložili 26. mája návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby.