Dvořák Hager & Partners
http://www.inecs.sk/
https://www.innogy.sk/sme-innogy/?utm_campaign=innogy-start&utm_medium=banner120x600&utm_source=energieportalsk

Minister Žiga odovzdával ceny za energetickú efektívnosť

Minister hospodárstva odovzdal na konferencii Efektivita 2017 ceny za zvyšovanie energetickej efektívnosti. Odniesli si samosprávy i súkromné spoločnosti.

eneergetická efektívnosť

Foto: MH SR

Mesto Malacky, obec Jablonec, spoločnosti HERN s.r.o. a Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s. sú laureáti ocenenia EFEKTIA 2017 za najlepšie projekty energetickej efektívnosti v SR v štyroch hlavných kategóriách.

Držiteľom hlavnej ceny prvého ročníka súťaže EFEKTIA 2017 pre projekt energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie je Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci.

Špeciálnu cenu za najinovatívnejší projekt si odniesla spoločnosť KINEX BEARINGS, a.s. za zníženie prevádzkových nákladov na chladenie v procese kalenia. Projekt umožnil spoločnosti odpojiť sa od dodávateľa chladu a vyrábať si ho svojpomocne. Zároveň priniesol veľkú finančnú úsporu, keďže šetrí až 92% pôvodných nákladov, a skvalitnil samotnú výrobu.

„Energetická efektívnosť je dôležitá podmienka konkurencieschopnosti firiem i celých ekonomík, preto aj ministerstvo hospodárstva podporuje a aj naďalej bude podporovať rozvoj progresívnych a energeticky úsporných technológií na Slovensku,“ povedal pri odovzdávaní ceny spoločnosti KINEX BEARINGS minister hospodárstva Peter Žiga.

Šéf rezortu hospodárstva na podujatí pripomenul, že energetická efektívnosť sa stala jedným z hlavných pilierov energetickej politiky Slovenskej republiky a zároveň aj prierezovou prioritou, ktorá je monitorovaná vo všetkých oblastiach národného hospodárstva.

„Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vypracovalo Akčný plán energetickej efektívnosti, ktorý bol schválený v apríli tohto roku. Obsahuje vyhodnotenie existujúcich opatrení a plán na dosahovanie budúcich úspor energie v priemysle, budovách, treťom a verejnom sektore, domácnostiach a doprave. Ciele energetickej efektívnosti pre rok 2020 boli v roku 2014 splnené. Našim úsilím je udržať si tento trend až do roku 2020,“ povedal Peter Žiga.

Energetické služby prispievajú nielen k znižovaniu spotreby energie, ale aj k zvyšovaniu kladného povedomia o úsporách energie.  V posledných troch rokoch sa dosiahnuté úspory energie v SR pomocou energetických služieb každoročne zdvojnásobujú.

„Do budúcnosti sa budeme naďalej snažiť podporovať rozvoj energetických služieb na Slovensku, ktoré sú aplikované najmä v oblastiach priemyslu a verejného sektora. Atraktivita energetických služieb je daná možnosťou prefinancovania investície zo samotných úspor dosiahnutých v konkrétnom projekte,“ dodal minister hospodárstva.

ZDROJ:

Tlačová správa Ministerstva hospodárstva SR


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Škóti vyrobili biopalivo z odpadu po výrobe whisky

Škóti vyrobili biopalivo z odpadu po výrobe whisky

Vedľajšie produkty pri výrobe whisky škótska firma využila ako surovinu pre alternatívne palivo. Vozidlo, ktoré poháňalo biopalivo z whisky, prešlo svoju prvú cestu.

Monitoring energetiky | 1. - 9. 7. 2017

Monitoring energetiky | 1. - 9. 7. 2017

Služba pre predplatiteľov.

TOP 10 najčítanejších článkov o tepelných čerpadlách

TOP 10 najčítanejších článkov o tepelných čerpadlách

Viete o tom, že v denníku Energie-portal.sk sa pravidelne venujeme novinkám v oblasti tepelných čerpadiel?