Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Kotol na biomasu využíva špeciálnu trávu a zohrieva veľký skleník

Rastlina miscanthus má široké využitie v energetike, používa sa aj pri spoluspaľovaní uhlia.

Kotol na biomasu využíva špeciálnu trávu a zohrieva veľký skleník

Vedci Univerzity v Illinois pestujú cukrovú trstinu v skleníku aj počas zimy. Teplo doteraz zabezpečovali plynové kotly, tie však budú nahradené kotlom na biomasu, spaľujúcim lokálne rozšírené druhy trávy. Nový zdroj tepla v podobe viacročných tráv nahradí doterajšie spaľovaniu propánu.

Univerzitný projekt má byť pilotným systémom, od ktorého si realizátori sľubujú rozšírenie aj do ostatných častí areálu univerzity, či okolitých fariem. “Bude to pre nás model, aby sme sa naučili, ako tieto veci fungujú, spoznali prínosy a problémy využívania biomasy,” hovorí profesor Evan DeLucia, riaditeľ Inštitútu udržateľnosti, energie a životného prostredia na Univerzite v Illinois.

Kotol v cene 150-tisíc dolárov

Zavedenie celého nového biomasového systému stojí zhruba 546-tisíc dolárov, cena kotla na biomasu dosahuje 150-tisíc dolárov. Samozrejme, takýto projekt na akademickej pôde nemôže fungovať bez dotácií. Financovanie zabezpečujú najmä granty z univerzity, časť pochádza z predaja emisných kreditov. Ešte v roku 2014 predala univerzita povolenky na 150-tisíc ton spoločnosti Chevrolet za vyše milión dolárov.

Kotol na biomasu spaľuje drevnú štiepku alebo 2,5 centimetra dlhé pelety z trávy miscanthus prípadne iných druhov. Vykurovací systém zohrieva vodu, ktorá prostredníctvom potrubia dodáva teplo potrebné na udržovanie vhodnej teploty pre cukrovú trstinu, či iné tropické rastliny.  

Výskum je zameraný na kríženie cukrovej trstiny a trávy miscanthus, od čoho si vedci sľubujú prenesenie odolnosti voči chladným podmienkam na tropickú rastlinu, čo by umožnilo pestovanie cukrovej trstiny na účely potravinovej plodiny alebo biopaliva aj v severnejších oblastiach.

“Využívanie skleníka počas zimy je tak oveľa udržateľnejšie. Budeme produkovať palivo na mieste farmy a zároveň ho tu využívať.” Vyprodukovaná energia má postačovať na pokrytie dodávok tepla pre 16 priemerných domov alebo kancelársku budovu v priebehu najmenej desiatich rokov.

Kotly na biomasu sú pomerne rozšírené v Európe, menej v Spojených štátoch, myslí si Tim Mies, riaditeľ Energetickej farmy. Kotol dodala nemecká spoločnosť Heizomat, vyrábajúca tieto zariadenia už vyše 30 rokov.


Úspora nákladov na palivo?


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Domové odovzdávacie stanice tepla znižujú náklady na teplo a teplú vodu

Domové odovzdávacie stanice tepla znižujú náklady na teplo a teplú vodu

Čo sú výmenníkové stanice tepla, ako fungujú, koľko nákladov na energie dokážu ušetriť a pre koho sú vhodné?

Odpočty tepla a vody sa blížia. Kedy sa náklady na teplo môžu navýšiť o 50 až 300 percent?

Odpočty tepla a vody sa blížia. Kedy sa náklady na teplo môžu navýšiť o 50 až 300 percent?

Rozhranie rokov je obdobím, kedy sa v bytových domoch realizujú koncoročné odpočty meračov tepla a vody, ktoré sú podkladom pre ročné vyúčtovanie. Vlastníci bytov sú povinní v určenom termíne zabezpečiť prístup k meračom. Pokiaľ to nestihnú v danom čase, môžu požiadať o náhradný termín.

Prevádzky JAVYS pracovali spoľahlivo

Prevádzky JAVYS pracovali spoľahlivo

Prevádzka jadrových zariadení spoločnosti JAVYS, a. s., bola počas 1. – 3. štvrťroka 2017 bezpečná a spoľahlivá, bez prevádzkových udalostí, registrovaného pracovného úrazu a s veľmi nízkymi výpusťami do životného prostredia.