Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Holandský Rotterdam testuje inteligentnú energetickú sieť

V úvodnej fáze decentralizovania výroby elektriny bude pripojených 20-tisíc domácností, firiem, alternatívnych výrobcov a dodávateľov.

Holandský Rotterdam testuje inteligentnú energetickú sieť

Foto: Wikimedia

Holandské mesto Rotterdam pripojí 20-tisíc domácností, firiem, menších a väčších výrobcov alternatívnej energie a dodávateľov do inteligentnej energetickej siete. Testovací projekt vyvíja tamojší prevádzkovateľ siete Stedin spolu s dodávateľom energií Lyv Smart Lyving a spoločnosťou Siemens.

Cieľom projektu je zabezpečiť inteligentné riadenie výroby elektrickej energie a jej spotreby s cieľom vyrovnávať špičkovú spotrebu, zabrániť preťaženiam siete a usporiť energiu a náklady na distribúciu. Úvodná fáza zahŕňa časť Rotterdamu Merwe-Vierhavens.

Okrem inteligentných domácností, firiem budú súčasťou siete distribuované zdroje energie ako veterné turbíny alebo fotovoltické elektrárne aj väčších spoločností.

Dôležitú úlohu tu zohráva decentralizovaný systém energetického manažmentu DEMS. Softvér bude slúžiť ako platforma pre inteligentnú sieť a zabezpečovať vyrovnávanie výkyvov pri výrobe elektriny a jej spotrebe.

Okrem toho poskytne spoločnostiam a domácnostiam vyrábajúcim elektrinu podmienky pre umiestňovanie vlastnej nadbytočnej elektriny na lokálnom trhu.

Po úspešnom ukončení testovacej fázy projektu, ktorá má trvať tri roky, sa plánuje rozšírenie inteligentnej siete do ostatných častí mesta a aj za hranice Rotterdamu s celkovým počtom milión pripojení. IT služby projektu bude zabezpečovať spoločný podnik Siemensu a Accenture.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Prepravná spoločnosť si objednala 15 ľahkých nákladných elektromobilov, vychádzajúcich z vozidiel Nissan. Majú pomôcť pri znižovaní emisií v hlavnom meste.

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Rozsiahla investícia do modernizácie vykurovania a vzduchotechniky by sa nemocnici mala vrátiť do 4,5 roka. Pozrite sa, vďaka akým opatreniam sa v zdravotníckom zariadení výrazne zvýšila energetická efektívnosť.

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Lesníci pri zdôvodňovaní zvýšenej ťažby v slovenských lesoch zavádzajú. Les sa s kalamitou najlepšie vysporiada sám a bezzásahové zóny je nevyhnutné rozšíriť. Pre Energie-portal.sk to povedal ochranár Erik Baláž.