INNOGY
http://www.inecs.sk/
INNOGY

Holandský Rotterdam testuje inteligentnú energetickú sieť

V úvodnej fáze decentralizovania výroby elektriny bude pripojených 20-tisíc domácností, firiem, alternatívnych výrobcov a dodávateľov.

Holandský Rotterdam testuje inteligentnú energetickú sieť

Foto: Wikimedia

Holandské mesto Rotterdam pripojí 20-tisíc domácností, firiem, menších a väčších výrobcov alternatívnej energie a dodávateľov do inteligentnej energetickej siete. Testovací projekt vyvíja tamojší prevádzkovateľ siete Stedin spolu s dodávateľom energií Lyv Smart Lyving a spoločnosťou Siemens.

Cieľom projektu je zabezpečiť inteligentné riadenie výroby elektrickej energie a jej spotreby s cieľom vyrovnávať špičkovú spotrebu, zabrániť preťaženiam siete a usporiť energiu a náklady na distribúciu. Úvodná fáza zahŕňa časť Rotterdamu Merwe-Vierhavens.

Okrem inteligentných domácností, firiem budú súčasťou siete distribuované zdroje energie ako veterné turbíny alebo fotovoltické elektrárne aj väčších spoločností.

Dôležitú úlohu tu zohráva decentralizovaný systém energetického manažmentu DEMS. Softvér bude slúžiť ako platforma pre inteligentnú sieť a zabezpečovať vyrovnávanie výkyvov pri výrobe elektriny a jej spotrebe.

Okrem toho poskytne spoločnostiam a domácnostiam vyrábajúcim elektrinu podmienky pre umiestňovanie vlastnej nadbytočnej elektriny na lokálnom trhu.

Po úspešnom ukončení testovacej fázy projektu, ktorá má trvať tri roky, sa plánuje rozšírenie inteligentnej siete do ostatných častí mesta a aj za hranice Rotterdamu s celkovým počtom milión pripojení. IT služby projektu bude zabezpečovať spoločný podnik Siemensu a Accenture.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.