INNOGY
INNOGY
INNOGY

EPH svojimi akvizíciami pláva proti prúdu. Prečo?

Českému energetickému koncernu chutia investície do uhlia a ostatných fosílnych zdrojov, hoci konkurencia sa pomaly preorientováva na zelenú energiu.

EPH svojimi akvizíciami pláva proti prúdu. Prečo?

Foto: Fotolia

Zatiaľ čo väčšina energetických spoločností v Európe sa zameriava na decentralizáciu, dekarbonizáciu, regulované výnosy a znižovanie bilančných položiek, koncern EPH akoby plával proti prúdu a snaží sa o agresívnu akvizíciu neregulovaných konvenčných sieťových aktív.

Spoločnosť začínala v roku 2009 s kogeneračnými zariadeniami s celkovou kapacitou 0,3 GW. V súčasnosti dosahuje celková inštalovaná kapacita portfólia takmer 20 GW. Kľúčovými akvizíciami sú nedávno získané portfólio paroplynových elektrární (2,3 GW) spoločnosti Centrica, britské uhoľné elektráne s 2,4 GW, plynové a uhoľné elektrárne v Taliansku od spoločnosti E.ON s kapacitou 4,1 GW a lignitové bane a elektrárne v Nemecku od švédskej spoločnosti Vattenfall.

Ako ďalej pripomínajú analytici Timera Energy, EPH ako súkromne vlastnená a dobre kapitalizovaná spoločnosť si v minulosti zobrala úvery vo výške troch miliárd eur na akvizície v rokoch 2012 – 2014.

V tomto roku zavŕšila predaj 31 % podielu v dcérskej spoločnosti EPIF (European Infrastructure Fund), ktorého súčasťou je napríklad aj slovenský prevádzkovateľ plynovodu Eustream, distribučná spoločnosť SPP-distribúcia, alebo prevádzkovateľ zásobníkov plynu Nafta a SPP Storage. EPH si transakciou uvoľnila čerstvý pušný prach pre ďalšie akvizície.

Zatiaľ čo ostatné energetické spoločnosti sa snažia o presadzovanie dekarbonizácie, uhlie a riziko vyplývajúce z uhlíka EPH zachutilo. “Čas ukáže, či bolo toto riziko správne ohodnotené, ale znamenalo pomerne nízku konkurenciu pri získavaní majetku,” nazdáva sa Timera Energy.

Okrem toho EPH naznačilo silnú chuť po “získavaní neregulovaných a nezazmluvnených aktív. Ochota vziať na seba trhové riziko a prístup ku kapitálu pomohli koncernu v realizácii množstva dvojstranných akvizícii, teda vyhnutí sa vysoko konkurenčnému procesu podávania ponúk.”


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

7 dôvodov, prečo je budúcnosť elektrická

7 dôvodov, prečo je budúcnosť elektrická

Ako identifikovať inovácie s najväčším potenciálom ich rozšírenia a prečo je elektrická energia víťazom medzi čistými technológiami?

Najpredávanejší elektromobil na Slovensku? Najviac dotácií ide na Nissan

Najpredávanejší elektromobil na Slovensku? Najviac dotácií ide na Nissan

Dotácie na nákup elektromobilu využilo za rok trvania programu asi 460 ľudí. Najväčší záujem podľa našej analýzy motoristi prejavili o elektromobily Nissan, Mercedes a Volkswagen.

Novela zákona o ochrane ovzdušia: Zelená pre prísnejší dohľad nad ovzduším v SR

Novela zákona o ochrane ovzdušia: Zelená pre prísnejší dohľad nad ovzduším v SR

Podstatné zmeny sa týkajú spaľovacích zariadení, inšpekcie aj samospráv.