Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Označovanie triedy pri spotrebe energie nehnuteľností neovplyvňuje predajnú cenu, dôležitejšie sú iné faktory.

Energetické certifikáty nezaujímajú záujemcov o kúpu domu

Foto: Fotolia

Energetické certifikáty nehnuteľností sú povinnou súčasťou pri predaji či prenájme novších domov a budov. Majú informovať záujemcov o kúpu nehnuteľnosti o celkovej spotrebe energie v objekte a s tým súvisiacimi nákladmi. Zatiaľ čo vo väčšine európskych krajín sa systém označovania energetickej náročnosti ešte len zavádza, certifikácia domov je povinná v Nórsku už od roku 2010.

Kupujúci a nájomcovia tak majú možnosť ešte pred samotnou kúpou získať predstavu o nákladoch na energie a predávajúci môže energeticky úsporný dom ponúkať za vyššiu cenu. Aspoň taký zámer sa má zavádzaním energetických certifikátov dosiahnuť.

Skutočnosť je však iná. Výskum vedcov z univerzity v Nórsku ukázal, že kupujúcich informácie o energetickej spotrebe nehnuteľnosti nezaujímajú a neovplyvňujú ich rozhodovanie pri kúpe domu. Nie sú ani hlavným faktorom vyššej ceny pri predaji.

Energetické certifikáty neovplyvňujú cenu domov

“Energetické označovanie má nulový dopad na cenu,” tvrdí profesor Olaf Olaussen z Nórskej univerzity pre vedu a technológie. “Ukazuje sa, že program nedosahuje zamýšľaný cieľ." Potvrdila to štúdia s názvom “Energetické certifikáty – informovanie informovaných alebo tých, ktorým je to jedno?”

Systém označovania energetickej spotreby domov v Nórsku funguje na podobnom princípe ako inde. Kupujúci zaujímajúci sa o nový dom môže porovnať existujúcu ponuku viacerých domov aj podľa množstva spotrebovanej energie. Domy s nižšou energetickou náročnosťou ušetria v dlhodobom časovom horizonte novým majiteľom peniaze a zároveň znížia emisie skleníkových plynov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. pavolkosa1959@gmail.com05.12.2017 (17:09)
    Keď som si pripravoval v roku 2016 prednášku na konferenciu Facility Managemet urobil som si krátky telefonický prieskum 25 realitných kancelárií s celého Slovenska, výber podľa počtu inzerátov. Realita uplatňovania výsledkov energetickej certifikácie v realitnej praxi !! Základná otázka: Ako sa vo vašej praxi prejavuje inštitút energetickej certifikácie ? Hlavná odpoveď bola, formálne, v nevyhnutnom rozsahu platnej legislatívy !?? Iba jedna RK prejavila väčší záujem a prípadne aj spoluprácu pre uplatnenie výsledkov EC. Značná časť opýtaných sa vyjadrila, že je to obťažujúce a zbytočné náklady navyše,respondenti sa v podstate nezaujímajú. Nemusí byť ani siahodlhá štúdia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Výrobcov fotovoltických panelov tlačí nedostatok základnej suroviny. V Číne zatvorili niekoľko tovární na jej spracovanie, dovoz sa kvôli vysokému clu neoplatí.

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Iniciatíva My sme les dostáva v médiách neadekvátny priestor, ochranári vo svojich tvrdeniach zavádzajú a lesníci nemajú šancu na obranu. V otvorenom liste to tvrdí bývalý riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Igor Viszlai.

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

Spôsob cenovej regulácie podľa dodávateľov znižuje atraktivitu podnikania v dodávkach elektriny na Slovensku. Je to nezmysel, reaguje regulačný úrad.